Take a fresh look at your lifestyle.

Zmrzlí muži

  • Svatí Servác, Pankrác a Bonifác, ledoví bratři, přinesou chladna jak se patří.
  • Pankrác, Servác, Bonifác – pro sadaře jsou zlí chlapci.
  • Ledoví muži –  spalují mrazem ovoce i růži
  • Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta.

A spousta dalších pranostik se váže ke “zmrzlým”, častěji “ledovým” mužům.

Zmrzlí muži – každoroční postrach sadařů a zahrádkářů

Na mysli mám zmrzlé svaté – Pankráce, Serváce a Bonifáce, které si dnes spojujeme hlavně s počasím. Jsou spojeni s každoročním ochlazením, i když ne vždy toto ochlazení musí dorazit přesně po 3 dny, v nichž zmrzlí muži slaví svůj svátek:

  • 12. května: sv. Pankráce, římského mučedníka ze 4. století – byl popraven za císaře Diokleciána jako čtrnáctiletý. Svým majetkem prý podporoval chudé a pronásledované křesťany.
  • 13. května: sv. Serváce, biskupa v Belgii ( + 384 ) – zemřel také jako mučedník, v roce 384 byl v Holandsku popraven nepřátelskými hordami. Je pohřben v katedrále v Maastrichtu.
  • 14. května: sv. Bonifáce, mučedníka v Římě ( + 307 ) – nezemřel mučednickou smrtí. Vládl jako papež ve Vatikánu vládl v roce 608 až 615. Svatým se stal, protože byl dobrým pastýřem věřících.

Zmrzlí muži a globální oteplování

Ochlazení může dorazit už koncem dubna nebo začátkem května, a to navzdory globálnímu oteplování. Obvykle dorazí výrazné ochlazení s pozdními a pro úrodu nežádoucími mrazy. Tomuto nežádoucímu, krátkodobému a výraznému zesílení mrazů může předcházet několik týdnů, v extrémních případech i 2 měsíce nadprůměrně teplého počasí, které způsobí, že stromy rozkvetou dříve. A právě proto jsou pozdní mrazy stále větším postrachem ovocnářů a zahrádkářů v našich zeměpisných šířkách.

Jak může vypadat taková typická meteorologická situace pro zmrzlé muže?

  • To když se nad Pobaltím nebo Finskem vyskytne tlaková níže a nad Severním mořem nebo v oblasti Britských ostrovů zase tlaková výše.
  • Do střední Evropy tak mezi těmito dvěma útvary pronikne studený vzduch ze severních zeměpisných šířek.
  • Když se navíc v noci vyjasní a utiší vítr, začnou teploty klesat až pod bod mrazu.

Zmrzlí muži však nemusí dorazit přímo na svůj svátek, ale klidně týden před ním nebo týden po něm. Nemusí také dorazit vůbec. A pak se v tom vyznejte!

Co říci závěrem?

Když si uvědomíme, že meruňky byly letos v plném květu již 1. dubna (to není apríl!), že jabloně a třešně jsou před rozkvetením, můžeme se jen tiše modlit, aby si to svatí Pankrác, Servác a Bonifác tentokrát rozmysleli a na zmrzlé muže si nezahráli. Kvetoucí stromy sice neovlivníme, ale to, kdy vysázíme na záhony sazenice rajčat a další choulostivé zeleniny, to ovlivnit můžeme. Proto, vážení, s vysazováním nespěchejte. Všechno má svůj čas!

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.