Take a fresh look at your lifestyle.

Změna trvalého bydliště

Stěhování potká alespoň jednou v životě většinu z nás. Ať už se stěhujeme z vysokoškolských kolejí nebo od rodičů do prvního bytu, nebo s rodinou do nově postaveného rodinného domku.

Říká se, lepší vyhořet, než se stěhovat. Něco na tom bude a to nejen kvůli balení, třídění a vybalování věcí. Také běhání po úřadech je se změnou trvalého bydliště spojeno a stát vás bude pravděpodobně několik hodin času. Na jakou instituci se obrátit? Jak změna probíhá? A kde všude vlastně musíte změnu trvalého pobytu ohlásit?

Trvalé bydliště je jen jedno

Co vlastně pojem trvalé bydliště označuje? Dle Zákona o evidenci obyvatel se jedná o adresu, kde má člověk v plánu se trvale zdržovat – obvykle v místě, v němž má rodinu, vlastní nemovitost, chodí do zaměstnání atd. Adresa trvalého pobytu může být jen jedna.

Změna trvalého bydliště – jak na to?

Vaše první kroky by měly vést na magistrát či příslušný obecní úřad, kde vyplníte formulář o změně trvalého pobytu. S sebou musíte mít platný občanský průkaz a doklad, kterým prokážete, že máte oprávnění novou nemovitost užívat. Může jím být kupní smlouva, nájemní smlouva a další. Pokud vše potřebné doložíte, je změna provedena okamžitě.

Výměna občanského průkazu

Za změnu trvalého bydliště zaplatíte 50 Kč. Na občanském průkazu bude ustřižen roh a dostanete malý doklad Potvrzení o změně trvalého pobytu. Na něm bude jak stará, tak nová adresa. Následně je vaší povinností do 15 dnů zajít požádat o nový občanský průkaz.

Změna pomocí prostředníka

Potřebujete změnit trvalé bydliště, ale z nějakých důvodů se sami na úřad nemůžete dostavit? Tuto operaci za vás může provést i pověřená osoba, musíte ji však k danému úkonu zplnomocnit. Ten stejně tak může (za určitých okolností) požádat o váš nový občanský průkaz, nicméně vyzvednout si ho již musíte sami.

Kde hlásit změnu trvalého bydliště

Ohlášenou změnu máte a nový občanský průkaz též? Pak jste udělali ty nejdůležitější kroky, těmi to však všechno začíná. Následně je nutné změnu trvalého bydliště nahlásit:

– na zdravotní pojišťovně

– na OSSZ

– finančnímu úřadu

– živnostenskému úřadu či úřadu práce

– odboru dopravy

– dodavatelům elektřiny, plynu aj.

– v zaměstnání

– u všech lékařů

– v bankách, pojišťovnách a podobných institucích

– ve školách a školkách

– na poště kvůli SIPu

Pokud podnikáte, hned po ohlášení změny trvalého bydliště na magistrátu zamiřte na živnostenský úřad. Tam adresu zanesou do evidence a zároveň ohlásí i příslušným pojišťovnám. Vám to tak ušetří spoustu času. Poplatek za změnu je tady 100 Kč.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.