Žloutnutí listů okurek
Žloutnutí a zasychání listů na okurkách se nejčastěji objevuje po deštích. Mnozí zahrádkáři tuto problematiku dobře znají. Co většinou stojí za žloutnutím listů okurek? Nejčastěji jde o plíseň okurkovou.
Obsah článku
Žloutnutí listů okurek – projevy plísně okurkové
Plíseň okurková (Pseudoperonospora cubensis) se projevuje tvorbou žlutých skvrn, které jsou ohraničené žilnatinou. Na spodní straně žlutých skvrn jsou viditelné bělavé plochy. Žluté skvrny se postupně zvětšují, listy hnědnou a zasychají. Postupně odumírá celá rostlina.
Chemická ochrana proti plísni okurkové
Pokud jsou v květnu intenzivnější srážky, je třeba začít s ošetřováním už během června. Ideální je postřiky opakovat vždy po 10 dnech a v ošetřování pokračovat i v červenci, zejména pokud přetrvává deštivé počasí. Použít můžeme například přípravky Aliette 80 WP, Acrobat MZ WG, Ridomil Gold MZ, Previcur Energy, Kuprikol 250 SC, Ortiva, Infinito a jiné.
Biologická ochrana proti plísni okurkové
Na moření osiva a sadby, případně zálivku výsevů a preventivní postřiky okurek zvyšující odolnost rostlin proti houbovým chorobám můžeme použít bio přípravek Polyversum.
Prevence proti plísni okurkové
Vhodná preventivní opatření mohou nástup plísně okurkové oddálit.
- Ideální je zavlažování okurek podmokem, tedy vyhýbat se tomu, aby se zálivková voda dostala na listy nebo stonky.
- Potřebný pro pěstování okurek je výběr slunečních míst s dobrým prouděním vzduchu, upřednostňování odolných odrůd a také vertikální pěstování, kdy stonky okurek nejsou v kontaktu s půdou.
- Důležitý je i vyvážený příjem živin.
Proč ještě mohou žloutnou listy okurek?
Rostliny nemají dostatek světla
Vše, co musíte udělat, je jen odstranit zažloutlé listy.
Škůdci
Nejčastěji jde o mšice a roztoče, kteří vysávají šťávu z rostlin, takže listy začínají žloutnout a usychat. Před takovými škůdci se můžete rostliny pokusit ochránit níže popsanými lidovými prostředky.
Nadbytek či nedostatek vlhkosti
V ideálním případě by se žluté listy na okurkách neměly objevit, pokud zaléváme dvakrát až třikrát týdně. Pokud je léto velmi horké, pak bychom měli okurky zalévat každý den. Nikdy nezaléváme listy ani stonky, vodu dopravujeme pouze ke kořenům!
Poškozené kořeny
Může jít o mechanické poškození. Je třeba dávat pozor, abychom při okopávání nebo vytrhávání plevele kořeny okurek nepoškodili.
Co tedy dělat, když listy okurek žloutnou?
Kromě použití chemie můžete zkusit:
Mléko a mýdlo
Zřeďte litr plnotučného mléka v 10 litrech vody. Přidejte 30 kapek jódu a 20 g obyčejného mýdla. Postříkejte listy každých deset dní.
Cibulové slupky
Naplňte nádobu 10 litry vody a přidejte cibulové slupky. Přiveďte k varu, pak sejměte z ohně a nechte vyluhovat 14 hodin. Sceďte. 1 l výsledného koncentrátu zřeďte 4 litry vody. Postříkejte každou rostlinu
Chléb a jód
Namočte bochník chleba do 10 litrů vody. Přidejte pár kapek jódu. Nechte směs stát přes noc, pak zřeďte 1 l tohoto koncentrátu v 10 l vody. Tento roztok aplikujte na okurky každých 14 dní.
Kefír
Při prvních známkách žloutnutí na listech okurek rozřeďte 2 litry kefíru v 10 litrech vody. Postříkejte rostliny tímto roztokem. Chcete-li urychlit proces zastavení žloutnutí listů, přidejte do kefíru i trochu obyčejného cukru.