Take a fresh look at your lifestyle.

Životnost ovocných stromů

Máte na zahradě už roky jabloňový nebo třeba třešňový strom a přemýšlíte, jestli byste jej už neměli nahradit? Prostě jej vykácet a zasadit nový a čekat až začne také rodit? Pokud je váš stávající strom zdravotně v pořádku a přináší úrodu, tak by to jistě byla škoda. Víte vůbec kolik se ovocné stromy dožívají let? Jaká je životnost ovocných stromů?

Vlastní ovoce

Ovocné dřeviny jsou stále vysoce vyhledávanými rostlinami, které si spousta lidí chce pořídit do svých zahrad a sadů. Mít vlastní čerstvé ovoce a těšit se z vlastních plodů, je snem mnoha zahrádkářů. Ať už svou zahradu revitalizujete nebo se teprve chystáte k nákupu ovocných stromů, může vás zajímat jejich životnost i průměrný počátek a délka plodnosti.

Co ovlivňuje dílku života stromů

Přesná životnost ovocných stromů se určuje rozmezím v letech. Je to dáno tím, že délku životnosti jednotlivých stromů ovlivňuje celá řada faktorů, jako je:

  • konkrétní druh – stromy mohou být podle druhu dlouhověké (vyznačují se pomalejším růstem a pozdější plodností) nebo krátkověké (které pak opačně rychle rostou a dříve rodí),
  • odrůda – která ovocným stromům předurčuje jejich vlastnosti i odolnost vůči povětrnostním vlivům, škůdcům atp.,
  • místo růstu – tedy vhodná skladba zeminy,
  • vnější vlivy – od klimatických podmínek až po lidský zásah v podobě ořezů, hnojení nebo ochrany před chorobami.

Jaká jsou věková období stromů?

Žádný stromek nezačíná hned po jeho zasazení rodit. Tato fáze obvykle trvá řadu let. Obecně se dá z pěstitelského pohledu rozlišovat základní tři věková období – životnosti ovocných stromů:

  1. Období růstu – od vypěstování stromku, po nárůst kmene, větví a kořenů.
  2. Období růstu a plodnosti – kdy strom sice nadále roste, ale hlavní životní intenzita se soustředí do plodů – jedná se o období velké plodnosti a výtěžnosti stromů.
  3. Období plodnosti a nástup zasychání – dochází k postupnému stárnutí stromu a snižování množství produkovaných plodů.

Životnost ovocných stromů

Očekávaná délka života vašich ovocných stromů se může lišit podle péče, kterou jim věnujete. Běžně se stává, že mnoho stromů je schopno žít výrazně déle, než se předpokládá, nebo začnou opětovně rodit i po několika letech „výpadku“. Následující přehled tak udává rozmezí očekáváné životnosti podle jednotlivých typů stromů.

Jabloně

Jabloně patří mezi nejčastěji pěstované stromy u nás. Plodit začínají obvykle mezi 2 a 4 rokem od výsadby. Tradičně jsou schopny bez problému rodit 15 až 20 let. Životnost jabloní je 20 až 40 let.

Jabloně

Hrušně

Hrušně rodí přibližně ve 3 až 4 roce po výsadbě. Délka doby jejich plodnosti může být i 30 let a více. Životnost hrušní je běžně 30 až 45 let.

Švestky

Švestky mohou začít plodit někdy už i 2 roky po výsadbě. Doba plodnosti se pohybuje mezi 20 až 30 lety. Celková životnost švestek je pak 25 až 40 let.

Slivoně

Slivoně začínají plodit mezi 2 a 3 rokem po výsadbě. Doba plodnosti se pohybuje mezi 20 až 30 lety. Celková životnost slivoní je pak 25 až 35 let.

Třešně

Třešně začínají produkovat plody už 3 rok od výsadby. Celková doba plodnosti je obvykle 15 až 20 let. Životnost třešní se pohybuje v rozmezí 20 až 30 let.

Třešně

Višně

Višně jsou schopny začít produkci kolem 3 roku od výsadby. Délka plodnosti je obvykle 15 let. Životnost třešní se pohybuje v rozmezí 20 až 25 let.

Meruňky

Oblíbené meruňky začínají rodit mezi 2 až 3 rokem od výsadby. Délka plodnosti stromů je 20 až 30 let. Životnost meruněk je 25 až 35 let.

Broskvoně

Broskvoně mají první plody asi ve 3 až 4 letech po výsadbě. Plodnost je pak předpokládána až do 20 roku stáří stromu. Životnost broskvoní bývá 20 až 25 let.

Moruše

Trochu neobvyklé, ale velmi žádané jsou také moruše. Ty začínají plodit asi od 4 roku a plodnost si zachovají do vysokého věku, který může být klidně 75 až 100 let.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.