Take a fresh look at your lifestyle.

Živé kameny – pěstování

Živé kameny – pozoruhodné rostlinky z rodu Lithops (lithos = kámen, opsis = tvář, vzhled) – mluví za sebe. Jsou to pestrobarevné, jedinečné a zázračné výtvory přírody, které se dokáží maskovat tak, aby dokonale splynuly s okolím. Jde o sukulentní rostliny, které byste si klidně mohli splést s oblázky. Přizpůsobení k dokonalému splynutí s okolím přivádí k úžasu každého, kdo se s těmito rostlinami poprvé setkal. Jsou to skutečně jedny z nejpozoruhodnějších rostlin na naší planetě. Jak je pěstovat?

Pár slov o “živých kamenech” – lithopsech 

“Živé kameny” jsou dekorativní zajímavé rostliny, které navíc i krásné kvetou. Druhy rodu Lithops svými kresbami na horní straně listů věrně kopírují – napodobují (mimikry) – okolní přírodu a kameny, mezi nimiž žijí.  

 • Lithopsy jsou vysoce sukulentní rostliny se zakrslým stonkem
 • Lithopsy – živé kameny

  Vstřícné listy (vždy je přítomen jen jeden pár listů) jsou 10 – 50 mm dlouhé a 10 – 30 mm široké a jsou téměř po celé délce srostlé. Horní část listů jako by byla odříznuta (odseknuta) do vodorovné plochy, jen v případě některých druhů je zaoblená. 

 • Některé druhy živých kamenů mají sklon k odnožování a vytvářejí trsy polokulového tvaru. 
 • Květy vyrůstají ze šterbiny mezi listy. Mají bílou, žlutou až světle oranžovou barvu. V průměru dosahují 15 – 40 mm. Připomínají sedmikrásky. Otevírají se pouze v odpoledních hodinách a u některých druhů příjemně voní. 
 • Plodem je tobolka. 

Areál výskytu rodu Lithops je neobyčejně rozsáhlý. Zahrnuje téměř celou Namibii, západní a centrální polopouště v Jihoafrické republice. Je popsáno na 50 – 60 druhů a mnohem více variet a forem. 

Živé kameny – snadné pěstování

Pěstování ze semen

Ze semen můžete i v našich zeměpisných šířkách vypěstovat za 3 – 4 roky dospělé kvetoucí rostliny, tvarově a barevně rovnocenné s rostlinami z přírody. Kromě vysokých nároků na světlo jsou jinak velmi skromné, a to jak ​​co se týče substrátu, tak i zálivky. I když jednotlivé druhy živých kamenů pocházejí z klimaticky rozdílných oblastí, lze je úspěšně pěstovat stejným postupem. 

Semena se vysévají buď na jaře (v dubnu), nebo koncem srpna. Jarní výsevy mají předpoklad, že do zimních měsíců semenáče budou už dost velké na bezproblémové zimování. Výsev nepotřebuje složité výsevní aparáty ani znalosti. Stačí jedna miska s průhledným víčkem, jemný štěrk nebo hrubozrnný písek, perlit, nebo jiný jemný minerální materiál, nebo směs těchto substrátů. Jeho zrnitost by se měla pohybovat mezi 2 – 4 mm. Nádoba, substrát i semena musí být čisté, skoro sterilní. Dno výsevní nádobky musí být děrované, aby bylo možno výsev zalévat podmokem. Jak na to?

 • Nasypte několikacentimetrovou vrstvu substrátu, substrát urovnejte a na povrch rovnoměrně vysejte semínka. 
 • Nádobu s vysetými semínky položte na pár minut do větší misky s vodou, aby substrát pořádně nasál tekutinu. (Do první zálivky ještě žádné hnojivo nepřidávejte, můžete pouze přidat přípravek proti plísní.) 
 • Protože lithopsy potřebují hodně světla, umístěte květináč na velmi světlé stanoviště. 
 • Semenáče začnou klíčit během 4 – 6 dnů od doby výsevu a hned potřebují čerstvý vzduch. Opatrně tedy odstraňte víčko. 
 • Výsev nechte hodně proschnout, až potom znovu dolijte vodu do spodní misky. Nyní již můžete aplikovat slabý roztok hnojiva. 
 • Semenáče můžete přemístit na přímé slunce, stačí pár hodin denně. 
 • Protože se semenáče vyvíjejí podobně dospělci (převlékají se), další zálivku dostanou, až se poprvé převlečou. Semenáče se za sezónu mohou převlékat i vícekrát (2x – 4x). 
 • Na zimu je třeba semenáčky připravit koncem října s tím, že přestanete zalévat a uložíte je na velmi světlé a chladné místo. 
 • Na jaře je začneme zalévat dříve než dospělé jedince. I v druhém roce se mohou převlékat vícekrát. Ve třetím roce už živé kameny pěstujeme jako dospělé jedince.

Pěstování dospělců

 • Dospělé rostliny zalévejte jen v době od května do září, semenáčky (jedno a dvouleté) od března do října. (Tyto termíny jsou ale jen informativní, vždy musíte respektovat roční cyklus obměny listů, který vlivem specifických podmínek není nikdy přesně stejný u každého pěstitele.) 
 • Živým kamenům dopřávejte zálivku 1x týdně, případně 1x za čtrnáct dní. Substrát vždy nechte zcela proschnout. 
 • Živé kameny jsou vlastně svým způsobem “zavrtány” do země, pamatujte proto při jejich pěstování na dostatečně hluboké květináče.
 • Pokud jde o přesazování, stačí jednou za 2 až 4 roky. Častější přesazování není vhodné.

Lithopsyživé kameny – jsou někdy také přezdívány jako “opičí zadečky”.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.