Take a fresh look at your lifestyle.

Zelenec – pěstování

Mezi rostliny, kterým se v interiéru dobře daří, bezesporu patří zelenec chocholatý. Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum) je jednou z nejčastěji pěstovaných interiérových rostlin. Rostlina se vyznačuje čárkovitými listy, které jsou buď čistě zelené nebo bíle panašované. V létě vytváří na stoncích dlouhých až osmdesát centimetrů drobné bílé květy. Zelenec chocholatý vytváří dlouhé hřížence, díky kterým se může rozrůstat do velkých kolonií. Je to téměř nezničitelná pokojová rostlina, snese dokonce i zakouřené prostředí. Pěstovat zelenec zvládne i úplný začátečník.

Jak je to s pěstováním zelence

Chlorophytum, tedy  zelenec je velmi oblíbená pokojová rostlina, která je velmi nenáročná a zvládne téměř každé stanoviště, ale nejvíce jí lahodí světlé místo, kde bude krásně vybarvená. Pro některé je to takříkajíc nezmar, který se velmi intenzivně rozrůstá. K životu mu stačí teplota vyšší než 5 stupňů Celsia.

Rozmnožovat ho můžete mladými rostlinkami, které se vytvářejí na dlouhých převislých stoncích (na mateční rostlině vyrůstají dceřiné rostlinky). Stačí je odříznout (odlomit) a hezky posadit do substrátu v malém květináčku.

  • Volbou může být pěstování zelence ve vodě, která nesmí sahat až k listům, aby nezačaly zahnívat. Při tomto způsobu pěstování (hydroponii) nechejte ponořené jen kořeny.
  • Při pěstování zelence v květináči je třeba dodržovat pravidelnou a vyrovnanou zálivku. Pokud rostlině nedopřejete v květináčích dostatečnou vlhkost, mohou rostlině začít zasychat konce listů. Ty je pak třeba odstranit. Rovněž je vhodné přidávat do každé druhé zálivky hnojivo, čímž podpoříte krásu a vitalitu rostliny, ale podmínkou to není.

Pokud se rostlina začne bujně rozrůstat, můžete si ji jednoduše rozmnožit i dělením trsů.

Zelenec zvládne i podprůměrnou péči

V předchozím textu jsme si popsali, jak by pěstování zelence mělo vypadat správně. To znamená, že by rostlina měla mít stále mírně vlhkou půdu a měla by být pravidelně přihnojována. Skutečnost je ale taková, že zelenec snese i velmi nepravidelnou péči, která může hraničit až s velmi nešetrným zacházením. Zelenec má totiž pod zemí dužnaté vodozásobní kořeny (podobně jako asparágus) a dokáže tak přežít i dlouhé období sucha. V podstatě jako pravý listový sukulent.

Na druhé straně, jak již bylo uvedeno výše, dařit se mu bude i v nádobě s vodou, do které tu a tam přidáte stopové množství hnojiva.

Nemoci a škůdci se zelenci vyhýbají.

Zelenec jako čistička vzduchu

Pokud chcete mít doma čistší ovzduší, rozhodně vsaďte na pěstování zelence. Patří totiž mezi nejefektivnější přírodní čističky vzduchu. Dokáže pohlcovat škodlivé toxiny – například formaldehyd z nového nábytku.

Navíc, pokud s vámi v bytě bydlí pes nebo kočka, mohou si na zelenci dosyta pochutnat, aniž by jim to ublížilo.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.