Take a fresh look at your lifestyle.

Zavíječ zimostrázový a jeho likvidace

Buxus neboli zimostráz je asi nejoblíbenější keř pro živý plot. Je nenáročný a vydrží roky. Alespoň tak to bylo dosud. Objevil se však nový nepřítel – zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis). Dostal se k nám pravděpodobně zakuklený v sazenicích zimostrázu a bohužel u nás nemá přirozeného nepřítele. A tak se z vaší pýchy, z vašeho živého plotu, může klidně stát plot mrtvý. Důvodem mohou být právě housenky zavíječe zimostrázového, s nimiž mnozí zahrádkáři v posledních letech svádějí neúprosný boj. Naštěstí však na škůdce zabírá chemický postřik.

Malý nenápadný “imigrant” – zavíječ zimostrázový

Cydalima perspectalis

Také vám zimostráz utěšeně roste vedle domu či chalupy možná i několik desetiletí, aniž ho musíte chemicky ošetřovat a nějak zvlášť se o něj starat?  Pak máte velké štěstí, které nemusí trvat věčně. Důvodem náhlé proměny buxusů v umírající keře je malý nenápadný „imigrant“, který se ještě prakticky před pár lety téměř nevyskytoval –  Cydalima perspectalis, česky zavíječ zimostrázový. Housenky tohoto motýla se ve své domovině živí kromě různých druhů zimostrázu i různými druhy cesmín a brslenů. Zavíječ zimostrázový je u nás invazivním druhem. Původní domovinu má v Asii. K nám byl tento škůdce zřejmě zavlečen s rostlinami z dovozu, které se v posledních letech v České republice těší velké oblibě. Poprvé byl jeho výskyt zaznamenán v roce 2006 v Německu, na Moravě v roce 2011. Dnes je teritorium „působení“ této housenky a motýla mnohem větší. Nám nezbývá, než se proti němu bránit.
Problémem je, že buxus je tak hustý, že si zpočátku vůbec nemusíte všimnout, že se něco děje.

Housenky zavíječe zimostrázového totiž žijí uvnitř keře. A když si jich všimnete, už může být pozdě, vnitřek porostu může být mrtvý.
Jarní vlna napadení buxusu zavíječem zimostrázovým je teprve před námi. Pokud včas nezasáhnete, z housenek se vylíhne motýl, který naklade vajíčka a z nich se někdy kolem června vylíhnou nové housenky, které udělají další škody. V některých sezónách může být generací ještě více, někdy se totéž opakuje i v průběhu září až října.

O zavíječi zimostrázovém

Zavíječ zimostrázový je nepříjemný škůdce, který u nás prakticky nemá přirozeného nepřítele. Při 20 °C trvá vývin od nakladení vajíček po vylíhnutí motýla asi 40 dní.

Motýl

Nevelký motýl, původem z východní Asie, s rozpětím křídel maximálně 4 cm je poměrně nenápadný. Běžně je světlý s hnědou kresbou, vyskytnout se však může také hnědá forma. Motýly lze zaznamenat od konce května až do října.

Housenky

Housenky tohoto motýla jsou zelené s černými pásky. I starý, dobře rozrostlý živý plot tvořený zimostrázem, dokážou žravé housenky absolutně zničit. Proto si důkladně a velmi zblízka svůj zimostráz prohlédněte. Pokud mezi jeho větvičkami najdete pavučinky, trus a zelenou housenku s černými pásky, je to jasné.
Housenky zavíječe mají nevídaný apetit, protože během několika dní dokáží zkonzumovat listy na celé rostlině. Takto napadený zimostráz, pokud nemá ideální růstové podmínky, se už většinou nevzpamatuje a hyne.
V napadeném zimostrázu se nacházejí housenky i dospělí motýli. Housenkám jedovaté lístky zimostrázu nepřekáží. Mají totiž vyvinutý speciální chemický mechanismus, pomocí kterého jed dokážou zneškodnit. V síti jemných pavučinových vláken dokáže přežívat i několik generací housenek po sobě. Ve střední Evropě dokáže zavíječ v dobrých podmínkách vyprodukovat 2 až 3 generace, což znamená, že housenky s chutí likvidují rostliny po většinu jejich vegetačního období, a ani tuhá zima, která většinou v lednu a únoru v našich končinách udeří, jim téměř vůbec nevadí. Dokázaly se přizpůsobit.
Dorostlá housenka je přibližně 3,5 cm dlouhá, lesklá, zelená s pestrou kresbou a černou hlavou. Na zádech má zelený pásek lemovaný žlutozelenými liniemi, pod ním je řada černých skvrn a dva víceméně souvislé černé pásky. Mezi nimi je bílý přerušovaný pásek. Spodní černý pásek lemuje další žlutozelená linie. Drobné vylíhlé housenky jsou žluté.

Kukla

Kukla je zelená s hnědými podélnými kresbami na hřbetní straně. Později ztrácí zelenou barvu a před vylíhnutím motýla je v ní vidět jeho zbarvení.

Likvidace zavíječe zimostrázového

V současnosti jsou proti zavíječi účinné bohužel jen chemické postřiky. Nejšetrnějším je pravděpodobně selektivní přípravek Dimilin 48 SC, který usmrcuje housenky jako požerový jed. Funguje tak, že narušuje tvorbu chitinu, takže housenky během svlékání hynou. Přípravek není systémový, čili neproniká do rostlinných pletiv. Účinné jsou například i insekticidy Karate Zeon 5 CS a Steward. Důležité je postřiky aplikovat okamžitě, když se škůdci objeví. Příliš napadený zimostráz je už totiž natolik oslabený, že jeho úhynu nelze zabránit.

Motýl zavíječe zimostrázového se může rozšiřovat do nových regionů spontánně, vzhledem k dobré letové schopnosti. Mimořádně nepříjemné je jeho šíření „skokem“ na velké vzdálenosti při obchodování – transportem menších i větších keřů zimostrázu.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.