Take a fresh look at your lifestyle.

Zástavní právo z rozhodnutí správního orgánu

Chystáte se k nákupu nemovitosti? Ještě než dům či byt koupíte, měli byste si důkladně prostudovat všechny náležité dokumenty. Je totiž možné, že se k nemovitosti, o kterou máte zájem, vztahuje zástavní právo z rozhodnutí správního orgánu. O co konkrétně jde a co to pro vás coby kupce může znamenat, se vám pokusíme vysvětlit v tomto článku.

Část C listu vlastnictví: Nepřehlédněte jeho obsah

Ještě před nákupem nemovitosti si od realitní společnosti nebo přímo od vlastníka vyžádejte všechny potřebné dokumenty. A pusťte se do jejich důkladného studia. Velkou pozornost věnujte zvláště části C listu vlastnictví: Právě zde se totiž můžete dozvědět o případné existenci zástavního práva z rozhodnutí správního orgánu.

Tip: Zástavní právo z rozhodnutí správního orgánu máte možnost vyčíst také v katastru nemovitostí.

Nejčastější typ zajišťovacího příkazu

Zástavní právo z rozhodnutí správního orgánu je důsledkem dluhu vlastníka nemovitosti vůči státu. Právě tento typ zástavního práva je v České republice nejčastějším typem zajišťovacího příkazu. Toto zástavní právo vzniká například z toho důvodu, že vlastník nemovitosti neplatil sociální či zdravotního pojištění, anebo má nedoplatek na dani.

Rozhodnutí finančního úřadu

Kdo konkrétně zřizuje zástavní právo z rozhodnutí správního orgánu? Je to správce daně, nejčastěji finanční úřad. Tímto úkonem vlastně finanční úřad zajišťuje pohledávku na dlužné dani po případ, že ji dlužník (tedy vlastník nemovitosti) nebude moci včas splatit.

Nařízení exekuce

Zástavní právo z rozhodnutí správního orgánu lze označit za předstupeň exekuce. Jde vlastně o zajištění dluhu u státního orgánu (nejčastěji finančního úřadu nebo OSSZ). Pokud dlužník nedoplatek na dani nebo dlužné sociální či zdravotní pojištění nezaplatí, je na jeho nemovitost nařízena exekuce.

Nákup nemovitosti se zástavním právem z rozhodnutí správního orgánu

Co když se ale ocitnete v roli kupce a máte zájem o nemovitost, k níž se vztahuje právě zástavní právo z rozhodnutí správního orgánu? Tuto záležitost nejprve pečlivě proberte se svým právníkem, který má s převodem domů či bytů bohaté zkušenosti, a až poté se pusťte do jejího řešení.

Zánik zástavního práva

Zástavní právo z rozhodnutí správního orgánu rozhodně nezaniká převodem nemovitosti na nového vlastníka. V zásadě byste měli postupovat tak, že ještě před podpisem kupní smlouvy zjistíte výši dlužné částky. Tuto částku následně uhraďte z kupní ceny nemovitosti. Tímto postupem tak zástavní právo z rozhodnutí správního orgánu zanikne.

Jako kupující byste rozhodně nikdy neměli souhlasit s tím, abyste částku, kterou prodávající na dlaních dluží, platili ze svých prostředků. Odborníci říkají, že prodejce nebo realitní kancelář, která prodej nemovitosti zprostředkovává, musí tyto závazky zaplatit z vlastního kapitálu.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.