Zamiokulkas – návod na pěstování
Dnes si povíme o přitažlivé pokojové rostlině, která nepotřebuje mnoho péče. Jde o zamiokulkas – latinsky Zamioculcas zamiifolia. Nicméně i tato rostlina, péče o níž je opravdu jednoduchá, má svou pěstitelskou „achilovu patu“. Povíme si, nač je třeba dávat pozor při jejím pěstování.
Zamiokulkas – trend mezi pokojovými rostlinami
Zamiokulkas – kam s ním
Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) patří k teplomilným rostlinám pocházejících ze Zanzibaru a Tanzanie a představuje trend mezi pokojovými rostlinami, protože velmi dobře dotváří moderně zařízený interiér. Vynikne jako solitér vysazený v kovové či méně nápadné glazurované nádobě.
Snese i poměrně tmavé a nevlídné místo, na kterém sice tak rychle neroste, ale stále zpříjemňuje prostředí. Tehdy ho postačí méně zalévat. Rychle roste na světlém stanovišti a dobře se mu daří u okna orientovaném na západ.
Zamiokulkas – zařazení
Podobně jako lopatkovec, monstera nebo Anthurium patří do čeledi áronovitých (Araceae). Doposud neexistují žádné jeho vyšlechtěné odrůdy. Pyšní se přezdívkou – drahokam Zanzibaru.
Zamiokulkas – proč se všude vejde a nepřekáží
Zamiokulkas dokáže svými tmavě zelenými lesklými listy nadělat opravdu hodně parády. A protože roste spíše do výšky než do šířky, pohodlně ho umístíte prakticky kamkoliv v bytě. Nikde vám nebude překážet.
Zamiokulkas – co ho zdobí
Drobný, nenápadný květ se na této pokojové rostlině ukáže jen málokdy. To ale vůbec nevadí, protože celoroční ozdobou rostlinky jsou právě listy. Zamiokulkas je také vybaven velkou podzemní hlízou.
Zamiokulkas – návod na pěstování
- Přímými slunečními paprsky zamiokulkasu službu neuděláte (AHILOVA PATA l), na rozptýleném světle se mu však bude dařit dobře. Bez problému snese polostín, přežívat dokáže i ve stínu, ale bude tam víceméně živořit.
- Kvalita půdy není rozhodující, co je však nutné, to je dobře provedená drenáž. Pokud ji rostlině nepřipravíte (ACHILOVA PATA II), hrozí riziko, že její kořeny i hlíza budou zahnívat.
- Se zálivkou to zbytečně nepřehánějte, ale mějte na paměti, že se nejedná ani o rostlinu sukulentní. Obojí by se totiž mohlo stát ACHILOVOU PATOU III. Rostlina by buď uhnila nebo uschla. Zamiokulkas bude spokojený, pokud ho budete zalévat jednou týdně.
- V sezoně přidejte k zálivce každý druhý týden i hnojivo. (Vzimě nehnojte, i zamiolulkas si potřebuje odpočinout.)
- Když si zamiokulkas přinesete z květinářství, bude pravděpodobně zabydlen ve vysokém úzkém květináči, což přesně vyhovuje hlíze, ze které vyrůstá. Rostlinu nepřesazujte! Počkejte, dokud si o to sama neřekne. Může to sice trvat pár let, ale nakonec jí přece jen začne být květináč těsný a kořeny se začnou hrnout z květináče ven. Teprve potom zamiokulkas přesaďte do jen o malinko většího květináče, do nového substrátu určeného pro pokojové rostliny a nezapomeňte zase na již zmíněnou drenáž.
Zamiokulkas – množení
Nejjednodušší je rozmnožování dělením trsů při přesazování; o něco náročnější množení listovými nebo stonkovými řízky.
Stonkové řízky zakoření zhruba po dvou měsících; u listů to trvá déle – klidně i rok.