Take a fresh look at your lifestyle.

Zahrada ve svahu a jak na ni

Zamilovali jste se do nádherného pozemku s rodinným domkem? Je to místo, kde byste chtěli žít, jenže má háček v podobě svažité parcely? Což o to, dům už tam stojí, ale co zahrada? Nebojte se svahu. Pro vytvoření krásné zahrady skýtá svah větší možnosti, než rovinatý pozemek. Je pravda, že její realizace bude o něco náročnější, ovšem výsledek jistě předčí vaše očekávání.

Zahrada ve svahu? Realizace raději s odborníky

Pokud nejste zahradními architekty, nepouštějte se do realizace kompletní svažité zahrady sami. Jinak vás bude čekat tvrdá práce a zcela jistě uděláte mnoho chyb. Ty vás budou stát nejen čas, ale především peníze. Nebojte se využít služeb odborníků na slovo vzatých. Ti si váš pozemek přijedou prohlédnout a navrhnou možná řešení. Upozorní vás na maličkosti, které vy coby laici snadno přehlédnete. Vytvořit perfektní zahradu ve svahu není totiž jen tak. Nesmíte opomenout mnohem více faktorů.

Materiál na zídky

Jak vyřešit svažitý pozemek a vybudovat útulnou zahradu? Hledáte inspiraci? Možností máte několik. Velmi efektivně vypadá vytvoření několika teras. Pomocí zídek a schodů tak vykompenzujete nerovnost pozemku. Ke zřízení zahradních zídek můžete použít více druhů materiálu. V dnešní době se nejčastěji používá kámen, dřevo, beton nebo například železniční pražce. Samostatnou kapitolou je využití gabionových zídek, což je samonosná konstrukce.

Kámen a jeho použití

Nejlépe v zahradě vypadá samozřejmě kámen. Jako přírodní materiál do exteriéru dokonale zapadne a navíc má výborné vlastnosti. Někomu může připadat příliš drahý, nicméně díky dlouhé životnosti se vám vložená investice brzo vrátí. Jak postavit kamennou zídku v zahradě ve svahu? Maximální výška zídky stavěné na sucho je 1metr, při vyšší je už potřeba spojit kameny maltou. Šířka zídky by měla být alespoň 50 centimetrů. Zídka se staví šikmo proti svahu. Mezi kameny je možné sypat písek.

Beton nemusí být šedivý

Místo kamene je možné postavit opěrné zídky pro terasy z betonu. Jeho životnost je také poměrně dlouhá. Navíc je jeho pořízení levnější záležitostí než pořízení kamene. Beton je dnes možné koupit v mnoha variantách, co se týče barev i povrchové úpravy. Pokud by se vám i tak beton ve finále nelíbil, není nic snazšího, než okolo zídky osázet květiny.

Zahrada ve svahu se skalkou

Mírné svahy si doslova říkají o vytvoření krásné skalky. Její stavba má určitá pravidla, kterými je vhodné se řídit. Skalku je možné vybudovat téměř kdekoli, nejvhodnější místo je však na východě zahrady. Skalka patří do otevřeného prostoru, ne pod strom. Je nutné používat ke stavbě kameny jednoho typu a následně je částečně zapustit do země. Skalničky totiž u kořenů potřebují chladnější teplotu.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.