Take a fresh look at your lifestyle.

Vyměňte klasické žárovky za LEDky. Ulevíte svým očím i peněžence

Nevidíte při vaření, čtení či háčkování? Jste nuceni na různé činnosti ve vaší domácnosti přivírat oči? To rozhodně není správně. Na místě je buď vhodná korekce zraku či úprava světelných podmínek v domácnosti. Nebo obojí.

Vliv světla, tedy jeho dostatku či nedostatku na zdraví je neoddiskutovatelný. Vždyť světlem se i léčí. Fototerapie patří mezi uznávané metody léčby depresí a prokazatelně zlepšuje celkovou psychickou i fyzickou kondici pacienta.

Dostatek versus nedostatek světla

Světlo však toho dokáže mnohem víc. Ovlivňuje náš metabolismus, apetit, trávicí systém a dokonce i libido. Toho vše se nám dostává při dostatečném přísunu světla. Co dokáže napáchat jeho nedostatek, to už je jiná kapitola.

Nedostatek světla

Za nedostatkem světla stojí řada zdravotních problémů bolesti hlavy začínaje, depresemi, únavou a stresem konče. Důkazem jsou klasické podzimní a zimní deprese pramenící z nedostatku slunečního svitu.

Pozor na klasické žárovky

Potud jsme měli na paškále tzv. denní světlo, na naší tělesné schránce a celkovém rozpoložení se ovšem velkou měrou podepisuje i osvětlení v naší domácnosti. Očím například velmi škodí nejenom nedostatečné osvětlení jako takové, při kterém nedostatečně vidíme na běžné činnosti, ale i pouhým okem těžko zaznamenatelné problikávání klasických žárovek. Jejich výměna za zdraví prokazatelně prospěšnější LEDky je tedy více než na místě.

Měníme žárovky

Ze všeho nejdříve se ujistěte, zda je vaše žárovka na závit či patici. To poznáte podle toho, zda je ke svítidlu přišroubována (v tom případě se jedná o závit) či je k němu jen připevněna prostřednictvím malých kolíčků (patice).

Běžné závity a patice

Nejběžnějším závitem, jež najdete v domácnostech, je široký zavit e27, který se běžně používá ve většině svítidel s výjimkou lampiček a některých lustrů s rameny, v nichž zřejmě najdete závit e14. Mezi nejrozšířenější patice pak patří gu10 popřípadě gu9 vhodné pro většinu svítidel a gu 5,3 pro menší zdroje osvětlení.

Patice GU 5.3

Výměnu klasických žárovek rozhodně nepodceňujte. Pocítí ji totiž nejenom vaše oči, ale i peněženka. LED žárovky jsou totiž nejenom zdravější, ale i úspornější.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.