Take a fresh look at your lifestyle.

Výměna těsnění u ledničky

Lednička je jedním z nejdůležitějších spotřebičů, bez kterého by si nedokázala představit život snad žádná česká domácnost. Dveře lednice každý ze členů rodiny otevře a zavře několikrát za den. Proto je důležité, aby jejich těsnění fungovalo naprosto perfektně. Když se ale lednička nedovírá, musíte urychleně jednat, abyste předešli případným problémům. Řešením je právě výměna těsnění u ledničky.

Ve kterých případech musíte vyměnit těsnění

K výměně těsnění přistupte tehdy, když si všimnete, že lednička nedovírá kvůli tomu, že těsnění zkrátka netěsní. K instalaci nového těsnění se rozhodněte také tehdy, když je staré těsnění popraskané či zteřelé.

Velkým problémem může být i situace, kdy se kondenzát sráží kolem těsnění nebo když těsnění nedrží ve své drážce. Také tehdy se u ledničky rozhodněte k výměně těsnění za nové.

Co může způsobit vadné těsnění

Vadné těsnění u lednice byste neměli rozhodně podceňovat. Může totiž způsobit řadu komplikací a problémů. A to především:

  • Z ledničky bude unikat chlad. Aby její vnitřní část udržela stále stejnou teplotu, tento spotřebič k tomu bude potřebovat mnohem vyšší množství elektrické energie. A vy tím pádem na elektřině zaplatíte víc.
  • Zkrátíte životnost lednice.
  • Vadné těsnění, které netěsní, podporuje v lednici růst plísní. Toto nezdravé prostředí ve výsledku ovlivňuje kvalitu uschovaných potravin.

Výměna těsnění u ledničky krok za krokem

I když se na první pohled zdá, že výměna těsnění u ledničky je banalita, není to tak. Pokud nedodržíte pár základních pravidel, výměna se vám nemusí zadařit a lednice tak nebude stále dovírat. Jak tedy na to?

  1. Vyjděte ze značky, modelu a sériového čísla své ledničky

Tento bod je velmi zásadní. Musíte si totiž pořídit takové těsnění, které je coby náhradní díl určené přímo pro značku, model a sériové číslo vaší chladničky. Vaše lednička má na štítku uvedenou značku a sériové číslo. Opište si jej.

  1. Objednejte nové těsnění

U dodavatele nebo přímo výrobce značky vaší ledničky si objednejte nové těsnění.

  1. Nové těsnění namočte do teplé vody

Než se pustíte do samotné výměny, nové těsnění nejprve namočte do teplé vody. Guma díky tomuto postupu změkne a vám se následně bude s těsněním mnohem lépe pracovat.

  1. Zbavte se starého těsnění

Při odstraňování starého těsnění jednoduše stačí, když jej vytáhnete z drážky. Poté si připravte horkou vodou s několika kapkami Jaru. Pravidelně do nich namáčejte jemný hadřík, kterým poctivě vymyjte drážku ledničky a její okolí.

  1. Nové těsnění zamačkejte do drážky

Až drážka vyschne, dejte do ní nové těsnění. Aby nové těsnění fungovalo, jak má, musíte jej navíc do drážky rovnoměrně zamačkat po celém jeho obvodu.

  1. Zkontrolujte, zda nové těsnění funguje

Zavřete dveře ledničky a zkontrolujte, zda těsnění opravdu těsní ve všech svých místech. Překontrolujte zejména rohy. Jestliže narazíte na nějakou nedokonalost, vezměte fén, a těsnění jím lehce nahřejte. Díky tomu těsnění změkne a půjde vám lépe natáhnout nebo zamáčknout do drážky.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.