Take a fresh look at your lifestyle.

Vrbina penízková – pěstování

Prostá a nenáročná vrbina penízková patří do čeledi rostlin prvosenkových a je to původní evropská rostlina. Přizpůsobivost ji však umožnila naturalizování i na jiných kontinentech a například v Severní Americe našla tak dobré životní podmínky, že je považovaná za invazní rostlinu.

Kde najde využití

U nás se vyskytuje volně v přírodě, ale našla uplatnění i jako okrasná rostlina, především pro své listy a snadné pěstování. Daří se jí v písčitých nebo štěrkových substrátech. Jde o univerzální rostlinu, která poroste na záhonech, v truhlících, a dokonce se jí bude dařit i na břehu zahradního jezírka. Nejvíce se pěstuje přírodní druh nebo kultivar Aurea se zlatožlutě zbarvenými listy.

Poslouží i jako bezúdržbový trávník

Je půdopokryvná a lze s ní nahradit i část trávníku v místech, která jsou vlhká a kde vytvoří souvislý „koberec“. Větvičky rostou do výšky 5 až 15 cm, ale umí se plazit až do metrové vzdálenosti. Vytváří bohatě propletený porost, protože rostlina dokáže vypustit mladé výhonky přímo z lodyhy.

Doplní bohatě kvetoucí rostliny na záhonech a ve skalkách

Dobře vypadá i v malých skupinách v nízkých záhonech anebo ve skalkách, kde je třeba jen hlídat, aby kolem sebe měla svůj prostor a neprorůstala do dalších rostlin.

Hodí se i do truhlíků a květináčů či do zelených stěn

Pokud se vysadí do vyšších truhlíků nebo do závěsných květináčů, odmění se dlouhými dekorativními závěsy svěžích větviček se světle zelenožlutými lístky vejčitého tvaru, které jsou dlouhé 1 až 3,5 cm. Její listy se báječně hodí k bohatě kvetoucím balkonovým rostlinám. Bohužel jen málo lidí ví, že jde o trvalku, a tak často končí na podzim v odpadu spolu s letničkami.

Ozdobí zahradní jezírka

Pro svou odolnost a schopnost růst i na vlhkých místech je často vysazovaná na březích okrasných zahradních jezírek a na vlhkých zídkách. Dokáže rychle přikrýt vlhká a sešlapaná místa a neuškodí ji, pokud se její větvičky dostanou až k hladině vody.

Je vhodná i do akvária

Rostlinu lze dobře pěstovat i v dobře osvětleném akváriu s teplotou vody 20-26 °C. Rostlina poskytne velké množství úkrytů pro vodní živočichy, a především pro jejich mláďata. I pěstovaná v akváriu je poměrně odolná a její vysoká spotřeba živin přispívá k omezení růstu řas v akváriu.

Vrbina penízková

Listy, květy a plody

Rostlina je žádaná především kvůli bohatému olistění, které vyniká svěží nápaditou barvou. Během měsíců květen a červen kvete. Květy jsou drobnější, žluté barvy. Vyskytují se v úžlabí listů od května do července. Květy rostliny jsou oboupohlavné. Přestože vrbina láká množství opylovačů, kteří sbírají pyl, jen malá část květů je opylovaná. Z těch se potom vyvinou plody ve formě tobolek. Po dozrání tobolky pukají a z nich vypadávají asi 4 mm velká semena.

Rozmnožování vrbiny penízkové

Množení semeny

Odolná trvalka se velice snadno množí a zvládne to i začínající zahrádkář. Pokud dojde na rostlině ke vzniku tobolek, ve kterých uzrají semínka, lze je použít pro vypěstování nových rostlinek. Semena se dají koupit a také najít na volně rostoucích rostlinách v přírodě.

Množení řízky

Rostlina velice snadno a rychle zakoření, a proto stačí řízek vložit do sklenice s vodou a čekat, až větvička vypustí kořeny. Čím je kořenový systém bohatší, tím snadněji a rychleji rostlina zakoření v substrátu.
Dobrý tip: Z jedné zakoupené sazenice v květináči lze namnožit během sezóny desítky rostlin.

Množení dělením rostlin

Nejspolehlivější a nejrychlejší způsob množení je dělení rostlin. Z již dobře zakořeněné rostliny se oddělí vykopáním část rostliny i s kořenem a zasadí se odděleně.

Zazimování vrbiny

Rostliny, které rostou volně v záhonech a skalkách nepotřebují přes zimní období žádnou péči.

Rostliny, které byly přes léto v závěsných květináčích nebo truhlících není třeba vyhazovat. Musí se ale zazimovat tak, aby jim nevymrzly kořeny. Rostliny se přesadí šetrně do obyčejných květináčů a v těch se zapustí do záhonu, kde bez problémů přečkají zimu. Vrbina odolá mrazům až -34 °C. Hned na jaře se dají potom z uskladněných rostlin namnožit mladé rostliny, které vynikají bohatými závěsy listů.

Odolnost rostliny vůči nemocem a škůdcům

Rostlina pěstovaná ve vlhkém substrátu může trpět hnilobou kořenů a houbovitým onemocněním. V takovém případě se omezí zálivka, půda by měla mít větší propustnost a v místě by měla být lepší cirkulace vzduchu.

Kromě plžů nemají rostliny žádné škůdce. Plži však listy vyhledávají a mohou rostlinu znehodnotit.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.