Take a fresh look at your lifestyle.

Vrba kroucená – pěstování

Proměnlivý rod vrb (Salix) zahrnuje na 500 botanických druhů, u nás je to kolem 20 druhů. Velké košaté vrby vídáme kolem potoků a na březích rybníků, kde každé jaro vykvétají sametovýmí „kočičkami“. Okouzlující okrasné variety vrb čím dál častěji zdobí i naše zahrady. Vrby však neslouží pouze na okrasu. Nabízejí užitečné proutí a léčivou kůru, včelám poskytují na jaře první nektar. Vrba je dřevina, která může přerůst i výšku dvaceti metrů. Na druhé straně existují vrby, které dorůstají maximálně několika centimetrů. Pojďme si tedy o vrbách říci něco více, zejména o vrbě kroucené a jejím pěstování.

Rod vrba

Vrby se dnes pěstují prakticky po celém světě. Původně byly tyto stromy a keře rozšířené v mírném a chladnějším pásmu severní polokoule a také v Jižní Americe. Nejlépe se jim daří na vlhkých až podmáčených stanovištích. Existují však i vrby, které se dokážou vypořádat i s delším období sucha. Převážná většina druhů vrb patří mezi světlomilné dřeviny.

Užitečné vlastnosti vrb

 • Vrba kroucená

  Svými kořeny přirozeně zpevňují břehy vodních toků a rybníků.

 • Šikovný zahradník dokáže z vrb vypěstovat zajímavý živý plot.
 • Vrby velmi rychle rostou, jsou tedy ideální dřevinou k produkci biomasy na vytápění.
 • Rostou na místech, které jsou pro jiné dřeviny nevhodné – například na trvalé podmáčených půdách.
 • Vrby neustále vyhánějí dlouhé, pružné pruty – produkují tedy vrbové proutí – nenahraditelnou surovinu na košíkářské výrobky (pro tyto účely se nejlépe hodí vrba košařská – Salix viminalis – a její kultivary).
 • Jak už bylo řečeno v úvodu, květy vrb jsou významným prvním jarním zdrojem potravy včel.
 • A pak je tu vrbová kůra, která má léčivé účinky (kromě tříslovin obsahuje i kyselinu salicylová, která je základem léku aspirinu), pro něž bývá často součástí různých bylinných čajových směsí.

Odlišnosti okrasných kultivarů vrb

 • tvary větví – dlouhé pruty, převislé či kroucené větve;
 • barva kůry mladší výhonků – od zelené přes šedou, žlutou, oranžovou až po hnědou, červenou a temně purpurovou;
 • barva listů – celá plejáda odstínů zelené, šedé až stříbrošedé nebo listy různě panašované.

Vrba kroucená – pěstování

Pokud vaši zahradu zdobí jezírko, jeho atmosféru ideálně dokreslí právě vrba kroucená – Salix erythroflexuosa. Jedná se o solitérní keř, který je možné velmi dobře tvarovat, radikálně zmlazovat a odstraněné suché větve použít třeba na aranžování.
Vrba kroucená je náročnější na dostatek vláhy, proto ji poloha u jezírka bude náramně vyhovovat. Namnožit si vrbu kroucenou je více než jednoduché – stačí ustřihnout větvičku a dát ji do vody. Kořeny vyraší velmi rychle. Dokonce můžete vrbový proutek zapíchnout přímo do země – vrba zakoření a vyraší. Na zeminu není vrba kroucená, stejně jako ostatní druhy vrb, nijak zvlášť náročná. Spokojí se nejraději s málo výživnou hlinitopísčitou půdou. Vrbu kroucenou je možno stejně jako většinu vrb tvarovat a udržovat řezem. Výborně snáší i hluboký zmlazovací řez. Pokud jste kreativní, bez obav se pusťte do zahradnického tvoření.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.