Take a fresh look at your lifestyle.

Velikonoční kaktus – pěstování

Rhipsalidopsis, známý jako velikonoční kaktus, je původem z Brazílie. Jde o velmi vděčnou rostlinku, která je vhodná i pro pěstitele začátečníky. Informace, že kvete pouze na jaře, je mylná, protože je možné ho „přinutit“ kvést několikrát do roka. Samozřejmě potřebuje i období klidu, kdy nekvete, ale rozrůstá se a vytváří zelenou hmotu.

Velikonoční kaktus

Velikonoční kaktus (Hatiora gaertneri neboli Rhipsalidopsis gaertneri) pochází, jak už bylo řečeno v úvodu, z Brazílie, stejně jako známější kaktus vánoční. Od něj se odlišuje především 

  • kvetením zejména v jarním období, 
  • širšími, delšími, převislými, plochými listovými články, vždy se zaobleným okrajem

Velikonoční kaktus má velmi půvabné květy připomínající hvězdičky či netradiční zvonky. Na starších rostlinách je jich každoročně při správné péči o rostlinu velké množství. Květy mají špičaté okvětní lístky, nejčastěji růžové, červené, nebo jemně fialové. Vyvíjejí se na konci dužnatých listových článků.

Péče o velikonoční kaktus

Péče o velikonoční kaktus není náročná. Vyžaduje světlé až polostinné místo, kaktusu se dobře daří na severním okně. V žádném případě mu nesmíte dopřát přímé sluneční stanoviště (to raději volte východ, nejlépe metr od okna). Přímé slunce totiž velikonoční kaktus  nesnáší. Zato má rád letnění v polostínu na terase nebo balkoně. Nejlépe nasazuje květy při teplotě kolem 18 – 20 °C, při vyšších teplotách obvykle nevykvete. Vynikne v závěsné nádobě.

Zálivka

Velikonočnímu kaktusu vyhovuje občasné rosení vlažnou vodou. Dokonce ani květům kapičky vody nevadí. Zálivku potřebuje v období kvetení bohatou, substrát musí být stále dobře vlhký. Nenechávejte ho však stát v misce s vodou – hrozí zahnívání kořenů. Používejte vodu odstátou, nejlépe bez vápníku.

Když odkvetou poslední květy, je nutné zálivku snížit na minimum, jen tak, aby substrát nikdy nevyschl úplně.

Hnojení

Velikonoční kaktus hnojte vždy speciálním hnojivem na kaktusy, a to od března do června. Hnojte cca každé dva týdny. Organickými hnojivy se hnojit v žádném případě nesmí, stejně jako ostatní kaktusy.

Přesazování

Velikonoční kaktus přesazujte až po odkvětu, nejlépe v období od května do konce června. Připravte si prostorný, ​ nepříliš hluboký květináč se substrátem na kaktusy. (Můžete si namíchat i svůj vlastní substrát z rašeliny, písku a perlitu, vše jedna ku jedné). Nutná je dobrá drenáž, která se dává na dno květináče. Nejlépe větší kamínky nebo keramzit.

Rozmnožování

Velikonoční kaktus se rozmnožuje poměrně jednoduše, a to semeny, nebo vrcholovými řízky. Druhá varianta je rychlejší. Stačí, když jemným pootočením (nebo odstřižením) získáte odřezek s minimálně dvěma články (nejvhodnější jsou tři) a vložíte do čistého písku nebo předem namíchaného substrátu vhodného pro kaktusy. Za pár týdnů (cca 4) se můžete těšit z „nových“ rostlinek velikonočních kaktusů.

Choroby a škůdci

Chorob a škůdců se u velikonočního kaktusu s největší pravděpodobností nedočkáte. Musíte však dodržet podmínky pěstování. Objeví se pouze tehdy, pokud kaktus přelijete, nebo ho naopak necháte uschnout.

Velikonoční kaktus a období klidu

Období klidu je třeba dopřát velikonočnímu kaktusu nejlépe od konce října do konce ledna. Tehdy je pro kaktus nejlepší stinné místo s teplotou okolo 15 – 17 °C.

S velikonočním kaktusem příliš nehýbejte, nepřemisťujte ho, nevystavujte ho průvanu. Květů se dočkáte od konce zimy do dubna až začátku května.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.