Take a fresh look at your lifestyle.

Tvrzený polystyren

Chystáte se na zateplování domu nebo chalupy? Pak určitě prohlížíte katalogy a studujete nejrůznější technologické postupy. Mezi nejčastěji používané materiály k zateplování patří bezesporu polystyren. Ačkoli se stále používá i ten pěnový (EPS), mnohem více je k vidění na stavbách polystyren tvrzený (extrudovaný). Jaké jsou jeho vlastnosti? K čemu všemu lze využít a má jeho použití i nějaké nevýhody?

Výroba tvrzeného polystyrenu

Extrudovaný polystyren se vyrábí v různých barevných provedeních. Granuláty polystyrenu se nejprve roztaví a před vytlačením se natlakují CO2. Materiál se nechá ztvrdnout a vyschnout. Poté se tvaruje do polystyrenových desek.

Tvrzený polystyren a výhody

Tvrzený polystyren (stejně jako polystyren obecně) má mnoho výhod, pro které je ve stavebnictví hojně užíván. Podívejme se na některé z nich, jak na ty obecné, tak na ty, které jej odlišují od polystyrenu pěnového. Tvrzený polystyren se může pyšnit těmito klady:

– minimální nasákavost

– pevný v tlaku a ohybu – odolá tlaku až 300 kPa, proto se často používá na podlahy

– velmi dobré izolační vlastnosti (tepelný součinitel 0,035 W.m-1K-1)

– relativně levný materiál (ačkoli dražší, než polystyren pěnový)

– širší možnosti použití než u EPS

– rozměrová stálost

– odolný vůči plísním, škůdcům, hlodavcům aj.

– velmi dlouhá životnost

– nízká hmotnost

Zápory

I přes výše uvedené výhody má tvrzený polystyren několik záporů, které ho ale mohou vyřadit ze seznamu pomyslných materiálů určených k zateplování právě vašeho konkrétního domu nebo jeho části. Tyto vlastnosti mohou zabránit použití extrudovaného polystyrenu:

– je neekologický

– hořlavý, respektive samozhášivý

– citlivost na organická rozpouštědla

degeneruje při teplotách vyšších než 75 stupňů

– vyšší cena než u EPS

Tvrzený polystyren a použití

Tvrzený polystyren se nejčastěji používá k izolaci v místech, kde je pravděpodobná vyšší vlhkost, či kde dochází ke kontaktu se zeminou (základová deska, sklepy). Dále je hojně využíván pro zateplování plochých střech.

Díky tomu, že odolá vysokému tlaku, patří tvrzený polystyren mezi nejvyužívanější izolanty podlah, a to nejen v domech či bytech, ale také ve výrobních halách, respektive na všech extrémně namáhaných místech.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.