Take a fresh look at your lifestyle.

Trvalky kvetoucí celé léto

Trvalky neodmyslitelně patří do každé zahrady. Pokud chcete, aby vaši zahradu zdobily krásné květinové záhony, jsou trvalky tou nejlepší volbou. Mnohé trvalky kvetou po celé léto. Najdou se mezi nimi trvalky různého vzrůstu, tvaru, barvy, textury i vůně. Tak honem do zahrady! V dubnu máte nejvyšší čas si ujasnit, jakými trvalkami svou zahradu ozdobíte.

Když se řekne trvalky

Trvalky patří mezi vytrvalé rostliny, nejčastěji byliny. Nepříznivé podmínky – zimu a sucho – často přečkávají pouze svými podzemní orgány. Nadzemní části většinou odumřou.

Použití trvalek do volné půdy se mění s nadmořskou výškou a zeměpisnou šířkou. V každé z nich se daří typickému druhu trvalek. Střední Evropa má optimální podmínky pro různé skupiny trvalých rostlinek. Podle vzhledu a charakteru je nejčastěji dělíme na plazivé, nízké, střední a vyšší.

Nároky na pěstování trvalek

  • Půda by měla být důkladně prohnojená, odplevelená, s upraveným povrchem. Většina trvalek vyžaduje humózní, kyprou, propustnou půdu, bohatou na živiny.
  • Nároky na vláhu jsou rozdílné. Často stačí srážky, ale během dlouhotrvajícího sucha je třeba některé trvalky zavlažovat.
  • Nejideálnějším obdobím na zakládání trvalkových záhonů je jaro, ale výsadba může probíhat i během léta, v kvetoucím stavu.
  • Při pohledu na záhon jen z jedné strany je základním pravidlem umístit nízké druhy dopředu, vysoké dozadu. Při vytváření květinového ostrova je umístění vyšších trvalek ideálně v jeho středu.
  • Mnoho druhů trvalek při vytváření záhonů může být nevýhodou, protože jejich kombinace pak působí chaoticky. Vhodná je tedy volba menšího počtu druhů trvalek.

Kvetoucí trvalky přinášejí do zahrad eleganci, hravost, proměnlivost a vkus. Pro vytvoření příznivých podmínek je ideální vysadit trvalky na slunce, případně do polostínu.

Populární trvalky kvetoucí celé léto

Echinacea (třapatka)

Echinacea pochází ze Severní Ameriky, kde se můžeme setkat s cca osmi druhy této rostlinky. Bohatý sortiment je výsledkem hybridizace. Echinacea je bylinka ceněná pro podporu imunity. Nejlépe se jí daří na slunných místech. Nevyžaduje žádnou speciální půdu.

Floxy

Flofy, plamenky (Phlox) – základní trvalky pro květinové záhony a předzahrádky. Byly vyšlechtěny floxy s květy bleděmodrými, růžovými, fialovými, červenými či květy bílé barvy. Vznikly také vícebarevné květy s odlišným středem – barevným očkem.

Levandule

Levandule  je oblíbená pro svůj spolehlivý růst a tmavě fialový vonný květ. Často se používá při výsadbě záhonů, skalek, ale i na vytvoření živých plotů. Pro svůj růst potřebuje dobře propustnou půdu. Levandule je velmi aromatická rostlina, kterou si můžete nasušit a provonět jí třeba šatní skříně. Kdo ji doslova nenávidí, jsou moli. Levandule je oblíbená pro aromaterapii a výrobu parfémů.

Třapatka (Rudbeckia)

Třapatka (Rudbeckia) se vyznačuje velkými tmavě žlutými květy s černým terčem. Dokáže rozzářit záhony, je vhodná k řezu, často se kombinuje s okrasnými travinami. Daří se jí v humózních a dostatečně vlhkých půdách.

Pozor! Třapatka (Rudbeckia) patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Nemá nic společného s echinaceou, která je označována rovněž českým pojmenováním “třapatka”, patří však do rodu Echinacea.

Stračka (Delphinium)

Jde o nádherně kvetoucí rostlinu s mohutným hroznovité květenstvím. Stračka se hodí prakticky do každé zahrádky. Bude v ní působit jako královna. Pro stračku jsou charakteristické různé barvy květů, nejtypičtější je sytě modrá. Rostlině vyhovují výživné, mírně vlhké půdy.

Kokarda

Pokud toužíte po letních sytých barvách, vsaďte na kokardy, které si už dávno získaly srdce všech zahrádkářů. Kokardy  jsou květiny kvetoucí od jara až do podzimu. Mají oranžovo červené, žlutě lemované květy. Nejvíce se jim daří v mírně vlhkých půdách.

Na vašem květinovém záhonu by neměly chybět ani mrazuvzdorné chryzantémy různých tvarů a barev, které kvetou na podzim. Zatraktivnit záhon můžete i trvalkami kvetoucími začátkem roku. Patří mezi ně například čemeřice se svými bílými a fialově růžovými květy.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.