Take a fresh look at your lifestyle.

Trojskla versus dvojskla

Dvojsklo, nebo trojsklo? Toť otázka. Řeč je o typu zasklení oken. Každý má své přednosti i nedostatky. Prozradíme vám jaké.

To, zdali do svého domu nainstalujete okna s dvojskly či trojskly, byste si měli ujasnit už při plánování stavby. Konkrétnímu typu zasklení totiž budete muset přizpůsobit celkové osazení okna, ale i řešení tepelného mostu ve špaletě. Například trojskla ve srovnání s dvojskly totiž znamenají větší zátěž na kování, se kterou je třeba počítat už v projektové dokumentaci.

Čím více skel, tím lépe?

Asi vás napadne, že trojskla ve srovnání s dvojskly vynikají lepšími izolačními vlastnostmi. Zkrátka čím víc skel v okně, tím lépe. A nebudete daleko od pravdy. Pojďme se ale na jednotlivé typy zasklení podívat trochu zevrubněji.

Přednosti trojskel

Trojsklo jednoznačně nad dvojsklem vede izolačními schopnostmi, a to průměrně až od 30 %, což už je znatelný rozdíl. K tomu ale zároveň zamezují průchodu tepla směrem do nemovitosti, což je velkým plus obzvláště v parných letních dnech, kterých jsme si letos užili dosyta. Co se zvukové izolace týče, tak ta je u obou typů téměř stejná.

Sklo

Přednosti dvojskel

To ovšem neznamená, že bychom měli dvojskla zcela zapudit. I ta totiž disponují řadou výhod. Stejně jako trojsklo v létě prakticky ochladí místnost, dvojsklo ho v zimě (bude-li svítit sluníčko) zase dokáže ohřát. Dvojskla jsou vhodnější i při rekonstrukcích, při nichž právě pro již zmíněnou vyšší zátěž na kování není možná použít trojskla.

Trojskla, nebo dvojskla?

Sečteno podtrženo. Plastová a hliníková okna s trojskly té nejvyšší kvality se ukazují jako ideální řešení pro novostavby, obzvláště pasivní a nízkoenergetické domy. Můžete je i ale i zkombinovat. Na jižní stranu použít dvojskla a na severní trojskla. Pro rekonstrukce pak doporučujeme spíše dvojskla.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.