Take a fresh look at your lifestyle.

Tapetování: postup jak tapetovat

Tapety si do našich domácností opět pomalu nachází cestu. Na trhu je obrovský výběr stylů, vzorů, materiálů i velikostí. Každý si dokáže vybrat tu, která mu domov nebo kancelář zkrášlí. Pro ty méně odvážné, kteří si netroufnou lepit klasické tapety, jsou dnes k dispozici i samolepící materiály. Ale tapetování není díky moderním materiálům už žádná věda. Podívejte se, jak postupovat při lepení vliesových tapet.

Kde použít vliesové tapety?

Ne všechny typy zdí jsou vhodné otapetování. Vliesové tapety mají výhodu, že se dají použít prakticky na jakékoli zdivo. Jedinou podmínkou je to, aby byly stěny suché a bez plísně. Také je nutné před samotným lepením odstranit zbytky původních, starých tapet. Jinak však lze vliesové tapety lepit i na zdi, které jsou nerovnoměrné či mají praskliny. Pro dokonalý efekt je však vhodné stěny srovnat.

Co budete k tapetování potřebovat?

Ještě než začnete lepit vliesové tapety, připravte si veškeré potřebné náčiní. Urychlí vám to práci a nebudete muset od ní odbíhat. K tapetování bude potřeba:

– speciální lepidlo na tapety

– špachtle či štětec

– úzký váleček

– plstěný váleček

– štafle

– nůžky

– tužku

– metr

– plochu, kde budeme tapety měřit, stříhat a natírat lepidlem (podlaha, stůl…)

Tapety: postup aneb jdeme na to

Nejprve si pečlivě naměřte tapety. Myslete na to, že lepidlo vliesové tapety lehce roztáhne. Kolik tapety budete potřebovat na vaši stěnu, to najdete na každé roli tapety. Raději ponechte o několik cm více, krátit lze na závěr vždy. Tapety nastříhejte a položte na pracovní desku. V domě by neměl být v době tapetování průvan, ani přílišné horko. Optimální teplota je cca 20 stupňů.

Jak s lepidlem?

To, jakým způsobem použít lepidlo, budete mít napsané v přiloženém návodu. Ten pečlivě prostudujte, neboť každé lepidlo na tapety je jiné. Některé se natírá přímo na zeď, jiné zase rovnou na tapetu, nebo se dají použít oba způsoby současně. Lepidlo dle návodu namíchejte a nechte odstát.

Lepíme

Pomocí vodováhy (případně pravítka) si vyznačte hlavní linku pro první pás tapety. Použití vodováhy je ideální, zaručí tak, že tapeta bude nalepena skutečně rovně. Tapetu začněte lepit shora dolů. Poté pomocí pěnového válečku uhlaďte a odstraňte veškeré vzduchové bubliny. K uhlazení je možné použít také tapetovací kartáč nebo obyčejný hadřík.

Před lepením dalšího pásu se ujistěte, že vzory na sebe opravdu navazují. Tapety lepte těsně vedle sebe, na rovné zdi rozhodně nedělejte přesah. Ten je možné použít v rozích. Na závěr ostrým nožem odřízněte veškeré přebytky tapety a nechte důkladně uschnout.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.