Take a fresh look at your lifestyle.

Sušička prádla nesuší

Sušička prádla je užitečný pomocník do každé domácnosti. Můžete ji zakoupit samostatně a umístit ji v těsné blízkosti pračky nebo dokonce na pračku, nebo si rovnou koupit pračku kombinovanou se sušičkou. Názory na obě řešení se různí. Většinou se však doporučuje koupě každého spotřebiče zvlášť. Pokud chcete pračku se sušičkou dohromady, investujte do dražšího a kvalitnějšího řešení.

sušička prádlaSušička prádla vám může ušetřit spoustu času i starostí. Nemusíte řešit, kam pověsíte prádlo, pokud ho máte hodně – nehledě na to, že sušák s prádlem většinou není vzhledný a překáží v místnosti. Prádlo díky sušičce nemusíte žehlit, protože po usušení není vůbec pomačkané. Sušička ho také zbaví prachu, takže se projasní jeho barvy a navíc to je příjemný bonus pro alergiky a astmatiky. Co si však počít tehdy, když sušička nefunguje podle vašich představ?

Postarejte se o přívod čerstvého vzduchu

V místnosti, kde se sušička nachází (nejčastěji se jedná o koupelnu), je nezbytné zajistit přívod čerstvého vzduchu. Před, po i během sušení dostatečně větrejte. Pokud máte koupelnu bez oken, nechte otevřené dveře třeba na chodbu, aby do koupelny přicházel alespoň nějaký čerstvý vzduch.

Když nebude místnost větraná, může sušička nejen špatně sušit, ale také vám mohou začít vlhnout stěny a vytvářet se na nich plíseň. Sušičky se dělí na kondenzační a ventilační neboli odvětrávací.

Kondenzační sušička kondenzuje vodu do malé nádoby a tolik čerstvého vzduchu nepotřebuje. Sušička odvětrávací odvádí vlhkost z prádla přeměnou na páru a právě ta vyžaduje dostatek čerstvého vzduchu.

Vylévejte pravidelně nádobu s vodou

Toto upozornění se týká sušiček kondenzačních, které nejsou zapojené přímo do odpadu. Sušičky jsou dnes běžně vybavené samostatnou nádobou, do níž vodu kondenzují. Jakmile je naplněná, je nutné ji vylít. V opačném případě se vám na displeji objeví upozornění a sušička přestane sušit. Obvykle pak stačí nádobu vyprázdnit a program opětovně spustit.

Po praní prádlo dobře vyždímejte

Pravděpodobně prádlo nejprve vyperete v automatické pračce, a pak ho dáváte do sušičky. Dbejte na to, aby pračka odstřeďovala na dostatečné otáčky (doporučuje se alespoň 1000 otáček). Nemusíte se bát, že by prádlo bylo pomačkané, protože se v sušičce krásně vyfouká. Při sušení bude z prádla méně vody a nestane se tak, že by bylo během procesu nutné vylít kondenzační nádobu.

Čistěte všechny filtry

Sušičky prádla mají obvykle několik filtrů, ve kterých se zachytávají nečistoty. Ke své sušičce si tak dobře nastudujte návod a filtry pravidelně čistěte. Některé se doporučuje vyklepávat po každém sušení, jiné třeba jednou měsíčně nebo i v méně časté periodě. Pokud vám filtr nejde vyčistit ručně, použijte kartáček a vlažnou vodu. Dobře funguje také vysavač.

Nastavte správný program

V neposlední řadě je nutné nastavit si správný program, který odpovídá materiálnímu složení prádla. Sušte pouze prádlo, které může do sušičky, jinak hrozí, že se vám poškodí. Sušičku také nepřeplňujte, protože pak prádlo nebude mít dostatek prostoru a po dokončení programu zůstane vlhké.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.