Take a fresh look at your lifestyle.

Suchomilné keře

Pokud máte v okolí domu či chaty zeminu, která je převážně písčitá, oblázková a rostlinky v ní doslova bojují o každou kapku vody, měli byste se k této problematice postavit správně a nesnažit se na takových místech pěstovat vlhkomilné a kyselomilné rostliny, ani stálezelené listnáče. Nemusíte však smutnit, pokud si vyberete ty správné byliny a suchomilné keře, vaše zahrada se vám poděkuje.

Zahrada určená suchomilným rostlinám

Cotinus coggyria

V takovém typu zahrad jsou vítány i jiné prvky než ty rostlinné – zejména různé kameny, štěrk, písek, dřevo, samorosty, pruty, vápencové útvary a mnohé jiné doplňky. Jedním ze zajímavých prvků může být třeba suchý kamenný potok jako imitace toho pravého.
Mezi základní rostliny, které se hodí do takového stanoviště můžeme zařadit suchomilné letničky, okrasné trávy, xerofytní trvalky, cibuloviny a suchomilné keře. Ty je dobré kombinovat se štěrkem, pod který je třeba umístit geotextilii, aby bylo zabráněno prorůstání plevele.

Suchomilné byliny

Jednou z oblíbených skupin, které můžete použít, jsou tyto byliny: levandule, šalvěj, tymián, dobromysl, rozmarýn, pelyněk, yzop, saturejka, divizna, svatolína či perovskie.

Vyšší druhy suchomilných trvalek

Mezi vyšší druhy trvalek patří Liliochvostec (Eremurus), ale i Kniphofie, ty vyniknou v kombinaci s travinami. Dále je to krásnoočko (Coreopsis), šanta (Nepeta), máčka (Eryngium), devaterník (Helianthemum), šater (Gypsophila), Echinacea a jiné.

Eremurus

Rostliny s dužnatými listy

Ty nejextrémnější stanoviště dobře snášejí druhy s dužnatými listy, které umí výborně hospodařit s vodou. Mezi základní druhy patří rody rozchodník (Sedum) a netřesk (Sempervivum).

Suchomilné keře

Slunce milují i mnohé dřeviny. Z méně náročných jsou to:

  • Berberis vulgaris

    ruj (Cotinus) – název ruje vlasaté odpovídá jejímu vzhledu − po odkvětu (ke konci léta) se zahalí do krásných, jemných, propletených „vlasů“ svých ochlupených plodenství;

  • dřišťál (Berberis) – červená, žlutá, zelená jsou barvy na semaforu. Listy dřišťálů vám mohou nabídnout nejen tyto základní barvy, ale i jejich další kombinace;
  • hlohyně (Pyracantha) – velmi oblíbený a často využívaný keř, který ani v zimě neztrácí listí. Na jaře je zaplaven bílými květy a v létě a na podzim oranžovými či červenými plody. Bujně rostoucí keř tvoří díky trnům neproniknutelné tvary.

Mezi další suchomilné keře patří například: sakura, čilimník (Cytisus), tamaryšek (Tamarix), zákula (Kerria), pustoryl (Philadelphus), šeřík (Syringa), ale také zimostráz (Buxus) nebo mahónie (Mahonia).

Suchomilné popínavé rostliny

Z popínavých druhů jsou vhodné rody jako Campsis, Akebia, Wisteria a Parthenocissus.

Suchomilné jehličnany

Co se týče jehličnanů, s úspěchem můžete použít zejména jalovce (Juniperus), cypřiše (Chamaecyparis), ale i zakrslé druhy borovic.

Suchomilné cibuloviny

Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na cibuloviny. Ty vytvoří nádherný akcent, a to zejména na jaře, kdy ještě trvalkové záhony spí po zimě. Z nich jsou to samozřejmě klasické tulipány, narcisy, hyacinty či ocúny, ale můžete sáhnout i po něčem neobvyklém, méně často používaném, jako například okrasném česneku, snědku, ladoňce, ale i krásném řebčíku (Fritillaria).

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.