Take a fresh look at your lifestyle.

Stříhání túji

Mezi nejpopulárnější dřeviny českých zahrad patří túje neboli zeravy. Často bývají součástí živých plotů, vysazují se ale i samostatně. Ve velkém květináči nebo kontejneru dokážou zpříjemnit léto na terase. Výhodou tújí je to, že jsou stálezelené, rychle rostou a na pěstování nejsou nijak zvlášť náročné.

Túje – prý smutná, ale oblíbená zeleň

Někteří lidé sice označují túje jako smutnou zeleň, na oblibě pěstování jim to však nic neubírá. U nás se pěstuje hlavně:

  • zerav západní (Thuja occidentalis),
  • zerav řasnatý neboli obrovský (Thuja plicata),
  • zerav východní (Thuja orientalis).

Výhodou pěstování tújí je to, že živý plot z nich vznikne docela rychle. Navíc se jim daří jak v polostínu, tak na slunci. Túje je možné nechat růst bez zásahu člověka (nadivoko). Pokud však budete chtít, aby byly túje krásně husté, aby se dobře větvily, budete je muset pravidelně stříhat.

Stříhání túji

Kdy začít stříhat túje (podle stáří rostliny)

  • Nebojte se začít s prvním střihem již první rok po výsadbě. Stříhání však omezte pouze na zastřihávání špiček tújí.
  • Dále túje stříhejte jednou až dvakrát do roka nebo podle potřeby.
  • Vzhledem k tomu, že túje lze tvarovat velmi snadno, nemusíte se omezovat pouze na tradiční tvary. Klidně se na zahradě pusťte do bláznivého tvaru, který ocení zejména děti. Túje totiž snesou i poměrně drastický střih.
  • Túje můžete stříhat jak do výšky, tak do šířky. Prostě podle potřeby, podle požadovaného tvaru, podle prostoru – je to vděčná zeleň.

Kdy stříhat túje (podle ročního období)

Nejvhodnější jsou pro stříhání tújí letní měsíce. Tok mízi je v té době slabší než na jaře a nové přírůstky budou mít dost času do zimy, aby mohly dorůst. Bez problémů je však možno stříhat túje již v květnu a v červnu. Než se do stříhání tújí na jaře pustíte, ověřte si, zda v hustých větvích právě nehnízdí ptáci. Túje totiž patří mezi oblíbená místa pro stavbu ptačích hnízd.

Vyhněte se stříhání tůjí v období mezi listopadem a koncem února. Počasí bývá mrazivé a ranky, které vzniknou po střihu, nemají možnost se zahojit.

Chcete-li túje na zahradě tvarovat dvakrát ročně, ponechte mezi oběma střihy dostatečný odstup. Jak to tedy co nejlépe zkombinovat?

  • Poprvé stříhejte túje mezi březnem a květnem.
  • Podruhé, pokud to bude potřeba, mezi srpnem a zářím.

Jak stříhat túje

Túje stříhejte vždy tak, aby byly nejširší u země. Postupujte odspodu mírně šikmo směrem vzhůru. Na tvarování tújí jsou vhodné rostliny, které dosáhly výšky více než jeden metr.

S tvarováním vrcholků tújí nepospíchejte. V prvních letech stříhejte túje pouze na bocích a, jak už bylo řečeno, šikmo. S tvarováním vrcholků počkejte, až budou túje vyšší.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.