Stříhání křídel u slepic
Mnoho lidí si myslí, že slepice jsou nelétaví ptáci. Ale je to skutečně pravda? Bohužel, není! Neumí sice létat jako holubi, ale i tak usilovným třepotáním křídly dokážou dosáhnout výšky letu kolem 2 metrů. Takže?
Obsah článku
Je nutné slepicím zastřihávat křídla?
Pokud chováte slepice v kurníku s výběhem, který je obehnán dva metry vysokým plotem, není bezpodmínečně nutné slepicím křídla upravovat. Pokud je však plot nižší a bez zastřešení, nebo není výběh oplocený vůbec, budete se muset slepicím o jejich křídla postarat. Slepice tak ochráníte před predátory, kteří se na vaší zahradě nebo v okolí mohou pohybovat (pes, možná i liška). Navíc nebudete muset vajíčka hledat v širém okolí.
Co budete potřebovat k stříhání letky?
Ano, čtete správně. Slepicím se nestříhají obě křídla, ani jedno křídlo, ale pouze jedna letka. A protože je letka součástí křídla, vžil se pojem “stříhání křídel”. A co je ještě velmi důležité: Pro zastřižení křídel by měly být slepice již zcela dospělé. Tedy ve věku kolem jednoho roku.
Na stříhání křídel u slepic si připravte
Velmi ostré nůžky, stůl, POMOCNÍKA.
Stříhání křídel není obtížné. Slepice na to však nejsou zvyklé a pravděpodobně jim připadá poněkud hloupé být chycené a držené. Možná se také trochu bojí. Proto se mohou vrtět, kroutit a nebudou chtít stát v klidu. Abyste zajistili, že se nezraníte vy, ani slepice, je rozhodně snazší a méně stresující pro všechny zúčastněné, když na to budete tři. Vy, váš pomocník a slepice. Abyste však mohli slepici držet a zastřihnout letku, musíte ji nejprve chytit.
Krok 1: Odchyt slepice
- Slepice, kterým chcete zastřihnout křídla, zavřete v kurníku. Zde je můžete chytit mnohem lépe, protože prostor je omezený. Venku máte horší šanci, protože mohou být opravdu rychlé.
- Opatrně se přibližte ke zvolené slepici a pevně ji uchopte. Nejlepší je, pokusit se zvíře zahnat do kouta. Tam má malou šanci uniknout.
- Jakmile slepici chytíte, uchopte ji jednou rukou pod břichem. Druhou rukou ji nezapomeňte držet za nohy! Její drápy vás mohou ošklivě zranit. Váš úchop by však neměl být příliš těsný, neměl by zvířeti působit žádnou bolest!
Krok 2: Ustřižení letky
- Držte slepici v klidu na stole.
- Ten, kdo stříhá, jemně vytáhne jedno křídlo směrem ven.
- Z vnější strany každého velkého pírka letky odstřihněte na šířku dvou až tří prstů.
- Peří stříhejte pouze v místech, kde ho lze ustřihnout na tři prsty. Všechna ostatní pírka jsou na to příliš malá. Pokud střihnete příliš, slepici poraníte. Probíhají zde již cévy a nervy. Slepici to bude opravdu bolet, krvácet a místo se může zanítit. Proto buďte opatrní!
Je důležité, abyste zastřihli pouze jedno křídlo. Tím slepice pozbude při pokusu o let rovnováhu a nevzlétne.
Krok 3: Vypuštění slepice zpět do volné přírody
Platí, že praxe dělá mistra. I když se vám to napoprvé může zdát složité a obtížné, uvidíte, že stříhání křídel bude pokaždé snazší.
Následná péče
Žádná dodatečná úprava není nutná, protože peří bylo čistě zkráceno střihem ostrými nůžkami. Správné stříhání křídel slepicím neublíží, peří jim doroste. Je to podobné jako stříhání nehtů u lidí.
Slepice si po prvním ostříhání poměrně rychle zvyknou na to, že už nemohou létat. Většina z nich už to pak ani nezkouší.
Pokud však máte několik tvrdohlavých exemplářů, neměli byste jim zastřihávat křídla častěji než jednou ročně.