Take a fresh look at your lifestyle.

Stříhání broskví

Umět správně stříhat broskve, se rozhodně vyplatí. Kdo by také nechtěl sklízet bohatou úrodu chutných plodů, které jsou lahodné jak v syrovém stavu, tak ve stavu konzervovaném. Broskvoně je však třeba stříhat poněkud jinak než ostatní ovocné stromy. Pokud se tedy chystáte na pěstování broskvoní, nebo už jste nějaký ten stromeček vysadili, a nevíte, jak na stříhání broskví, návod najdete v následujících řádcích.

Stříhání broskví – mladé stromky

Mladé stromky broskvoní je třeba stříhat až třikrát za rok – nejprve v polovině března, pak v červnu a následně koncem září.

Když už teď víte, kolikrát a kdy stříhat mladé stromky broskvoní, pojďme se podívat, jak na to, aby to bylo správně.

První rok

  • Čerstvě vysazenému stromku v březnu nejprve odstřihněte hlavní terminální výhony. Ostatní výhonky je třeba zkrátit na 2 až 4 pupeny.
  • V červnu a září pak zkraťte narostlé výhony všechny, a to o jednu třetinu. V případě, že na plodnost broskvoně příliš nespěcháte, zato si přejete, aby byla broskvoň krásná a hezky rostlá, zkraťte v červnu i v září výhonky až o jednu polovinu. Nastane-li situace, že některý z výhonů vyroste výrazně více, než ostatní – bude silnější a delší – odstraňte ho úplně. V opačném případě může ohrozit terminální výhon, tedy přebrat jeho funkci.

Druhý rok

V dalším roce zkraťte v březnu terminální výhony na 5 až 8 pupenů. Záleží na tom, jak široký stromek chcete pěstovat. Pokud jde o ostatní výhonky, zastřihněte je na 2 až 4 pupeny.

Stříhání broskví v červnu a září bude jednoduché. Postupujte stejně jako v prvním roce.

Třetí rok

Třetí rok je třeba opět v březnu seříznout terminální výhon. Učiňte tak na 8 až 10 pupenů. Všechny ostatní výhonky boční střihněte na 2 až 4 pupeny, stejně jako v předešlém roce.

Stříhání broskví – starší (plodné) stromy

Od čtvrtého roku a zejména u starších broskvoní provádějte řez pouze dvakrát na jaře a na konci léta nebo začátkem podzimu.

Broskvový sad před řezem

Jaro

  • Základní korunku už máte hotovou. Teď jde o to, aby se terminální výhon již neprodlužoval. Nebojte se říznout ho až do staršího dřeva.
  • Slabé výhonky na jaře odstraňte, silné zkraťte.

Postup bude i pro další roky následující:

Budete provádět takzvaný krátký řez. Zajistí, že se výhony nevyčerpají a stále budou obrůstat plody.

  • Boční výhony nejspodnější sestřihněte na 2 až 4 pupeny, horní ponechte na 8 až 10 pupenů. To budou plodné větve, z nichž budete sklízet broskve.
  • Další jaro uděláte totéž, ale obráceně. Dole ponecháte 8 až 10 pupenů, vrchní řez provedete na 2 až 4 pupeny.

Takto na střídačku budete postupovat každé další jaro.

Konec léta – začátek podzimu

Řez na konci léta nebo začátku podzimu je důležitý pro odstranění všech nahuštěných, slabých, nebo naopak příliš silných výhonků. Všechny ostatní výhony je třeba zkrátit o jednu třetinu.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.