Take a fresh look at your lifestyle.

Stříhání borůvek

Speciální požadavky borůvek na stanoviště jsou limitujícím faktorem pro jejich pěstování na zahradě. Stříhání borůvek je mnohem méně obtížné než splnění těchto požadavků.

Zahradní borůvky

Zahradní borůvky vytvářejí keře vysoké více než 2 m. Podobají se keřům rybízu. Květní pupeny nasazují na jednoletých výhoncích, které vyrůstají z dvouletého dřeva, ale částečně i na dlouhých jednoletých prutech vyrůstajících z kořenové báze rostliny.

Kdy stříhat borůvky

Květní pupeny jsou na rostlině dobře viditelné už po opadu listů na podzim, nejlépe však na jaře, protože jsou větší než pupeny listové. Nejvhodnějším obdobím pro stříhání borůvek v našich podmínkách je tedy jaro, kdy jsou dobře vidět následky přezimování. Správně provedeným stříháním tak můžete významně ovlivnit růst rostlin, jejich výšku, stabilitu a také kvalitu a velikost plodu.

Stříhání borůvek po výsadbě

První rok po výsadbě se doporučuje ponechat rostlině jeden až tři nejsilnější a vzpřímeně rostoucí výhonky, které mírně zkrátíte a ostatní odstraníte těsně nad zemí. Je také vhodné odstranit všechny květní pupeny, aby se rostlina zbytečně nevysilovala. Tímto opatřením podpoříte růst borůvky a tvorbu dostatečného množství silných výhonů, které budou základem kvalitní úrody v následujících letech.

V letech s nadměrným nasazením květních pupenů je vhodné řezem odstranit i část plodivého dřeva. Hůře rostoucí odrůdy se stříhají více než odrůdy rostoucí bujně.

Pravidelné stříhání borůvek

S pravidelným stříhání borůvek začněte již u rostlin, které dosáhly stáří 3 až 4 roky.

  • Nejdříve odstraňte nemocné, odumřelé a poškozené pruty až ke zdravým částem rostlin.
  • Následně ostříhejte příliš tenké a husté keřovité pruty a pruty visící směrem dolů.
  • Správný růst borůvek vyžaduje od začátku omezený počet hlavních větví.
  • Pruty, které vyrůstají přímo z půdy zkraťte každý rok o 30 cm. Jako základ ponechejte 6 až 8 prutů.
  • V dalších letech provádějte stříhání borůvek jako pravidelné prosvětlování a stálé zmlazování. Staré pruty se musí odstraňovat, aby je mohly pravidelně nahrazovat nové silné výhony. Pravidlem je odstranit každý rok asi třetinu starých prutů, takže žádná větev nemůže být starší než 3 až 4 roky.

Zmlazovací řez borůvek

Pokud budete provádět zmlazovací řez, seřezávejte všechny pruty až u země, a to od podzimního opadu listů až do počátku vegetace příštího roku. Po tomto řezu musíte borůvkám zajistit dostatečnou vlhkost a dostatek hnojiva s větším poměrem dusíku, aby mohly opět vyhnat silné pruty a dostatek bočních větviček.

Ve výjimečných případech se můžete do stříhání borůvek pustit i během květu, následkem toho však bude opoždění vzrůstu rostlin.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.