Take a fresh look at your lifestyle.

Šťavel trojhranný – pěstování

Šťavel trojhranný (Oxalis triangularis), je jednou nejneobvyklejších rostlin s téměř “černými” listy. Ve skutečnosti mají listy barvu tmavě fialovou. Jsou trojúhelníkové a obvykle rostou ve skupinách po třech. V noci nebo za obzvlášť zamračených dnů se skládají jako deštník, ale s ranním světlem se opět otevírají. 

Šťavel trojhranný – pokojová či přenosná rostlina v květináči

Šťavel trojhranný má svůj původ v Brazílii. Rostlina nese drobné květy bílé až světle růžové nebo levandulové barvy. Nejlépe funguje jako pokojová nebo přenosná rostlina. Vyznačuje se středně rychlým růstem. 
V minulých dobách byl šťavel trojhranný velmi oblíben zejména pro svůj zvláštní až exotický vzhled i nenáročné pěstování. Dnes se s ním setkáváme pouze výjimečně. A to je škoda. 

Šťavel trojhranný – pěstování

Šťavel trojhranný má podzemní hlízky. Z nich vyrůstají stonky nesoucí intenzivně fialově zbarvené listy a květní stvoly.
Má rád vlhkou, nikoli však stále přemokřenou, výživnou zeminu a polostín. Budete-li rostlinu dostatečně zalévat, zvládne i intenzivnější sluneční paprsky. V polostínu se mu však bude dařit lépe. Během vegetace je třeba šťavel pravidelně přihnojovat
Jak už bylo řečeno, můžete šťavel trojhranný pěstovat buď jako pokojovou nebo jako přenosnou rostlinu. 

Šťavel trojhranný jako přenosná rostlina

  • Pokud se rozhodnete pěstovat šťavel jako přenosnou rostlinu, v druhé polovině května ho umístěte do zahrady, na okenní parapet, na terasu nebo na lodžii. V tomto prostředí ponechejte rostlinu do podzimu. 
  • Jakmile se začnou venkovní teploty snižovat, listy šťavelu začnou žloutnout a tzv. zatahovat do podzemních hlízek. V tom okamžiku omezte zálivku, dovolte rostlině, aby se zcela zatáhla a umístěte květináč s hlízkami do místnosti s teplotou kolem 5 stupňů Celsia
  • Vůbec nezalévejte

Takto uskladněné hlízky přezimují až do jara.

Šťavel trojhranný jako pokojová rostlina

  • Přinesete-li rostlinu ještě předtím, než začne zatahovat do místnosti s teplotami kolem 20 stupňů Celsia, můžete ji dále pěstovat jako pokojovou rostlinu bez nutnosti zimního klidu. 
  • V tom případě ji opět bude vyhovovat polostinné stanoviště a pravidelná zálivka.

Šťavel trojhranný jako – pěstování na záhoně

Pokud se rozhodnete vysadit šťavel trojhranný na záhon, budete muset hlízy na podzim z půdy vyndat a uložit na chladném a suchém místě.

Množení šťavelu trojhranného dělením

Vzhledem k tomu, že je šťavel trojhranný hlíznatou rostlinou, je možné množit ho dělením. Hlízy se vysazují do hloubky 3 cm buď na jaře, nebo na podzim. 

Jedovatá rostlina

Je důležité vědět, že šťavel je po požití jedovatý pro lidi i zvířata. Jedovaté jsou všechny části rostliny, nejvyšší koncentrace toxinů je však v cibulkách. Příznaky otravy jsou slinění, žaludeční nevolnost a zvracení, průjem, slabost a třes. Naštěstí hořká chuť rostliny obvykle brání jejímu velkému požití. Vznikne-li podezření na otravu, je třeba co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. V případě otravy zvířete navštívit veterináře.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.