Stavba sklepa
Pořídili jste si starší rodinný dům, který je pro vás ve všech směrech dokonalý, ale bohužel postrádá sklep? Nebo jste při stavbě nového domova podcenili velikost sklepa a ten vám teď zkrátka nestačí? Žádný problém, postavte si ho svépomocí. Podívejte se, co potřebujete znát před stavbou sklepa.
Co potřebujete před stavbou?
Předtím, než se rozhodnete postavit sklep, je nutné vyřídit stavební povolení, nebo stavbu ohlásit. Záleží na charakteru stavby. Pokud se jedná o „drobnou stavbu“, jejíž plocha činí maximálně 16 m2 a hloubka nepřesáhne 3 metry, můžete stavět klidně jen na ohlášku. V opačném případě vás nemine žádost o stavební povolení.
K jakému účelu?
Než kopnete do země, měli byste také kontaktovat statika a projektanta. Dobrý projekt je základem úspěchu. Důležité je dopředu si rozhodnout, za jakým účelem bude sklep využíván. Pokud bude sloužit jako sklad ovoce, zeleniny nebo zahradního náčiní, nebude klást takové nároky na odvětrání, velikost nebo osvětlení jako v případě, kdy ho budete využívat jako pracovnu či místo, kde se budete setkávat s přáteli.
Samostatnou kapitolou jsou sklepy vinné, ty klasické jsou technologicky opravdu náročné a nelze se do jejich stavby pustit bez potřebných znalostí.
Kam sklep umístit?
Sklípek je možné vystavět prakticky kdekoli v zahradě, nicméně nejvhodnější je místo ve svahu. Dopředu je také nutné zhodnotit stav podloží, aby se stavba nezačala bortit, neohrožovala ji spodní voda apod.
Vlhkost ve sklepě
Podle účelu sklepa musíte také myslet na vlhkost. Pro uskladňování ovoce a zeleniny by se měla pohybovat okolo 60 – 80%. V takovémto sklepě izolujeme pouze obvodové zdi, nikoli podlahu.
Opačným případem je sklep, který hodláme využívat jako sklad nářadí, uhlí, dřeva apod, nebo k posezení s přáteli = suchý sklep. Suchý proto, že v něm není vlhkost žádná.