Take a fresh look at your lifestyle.

Stavba posedu

Posed může mít samostatnou konstrukci nebo být umístěný na stromě – ve druhém případě je jeho stavba mnohem jednodušší. Posed si buď postavíte i sami (sami ho ostatně můžete i celý navrhnout), nebo oslovíte firmu, která se na tyto drobné stavby zaměřuje a je tedy schopna vše bez problémů realizovat.

Pokud budete posed stavět spolu s dalšími myslivci, je jeho pořízení poměrně nenáročné. Za náklady můžete považovat pouze dřevo, případně poplatky za vypůjčení potřebné techniky. Posed postavíte během několika dnů až týdnů. Důležitý pro něj je i výběr vhodné lokality, odkud vás zvěř neuvidí a vy ji budete moci dobře zaměřit.

Co dodržet při stavbě posedu

stavba poseduPokud stavíte posed, myslete na to, aby stavba byla co nejjednodušší konstrukce. Jelikož je vystavena nepříznivým vlivům prostředí, lehce se stane, že ji po čase něco poškodí a vy ji budete muset opravit.

Pokud se posed v lese zřítí, tak by neměl napáchat velké škody. Při stavbě používejte vždy pouze vyschlé a vyzrálé dřevo bez zjevných vad. Mělo by být co nejkvalitnější, jelikož bude muset unést i několik lidí. Špatná konstrukce posedu z nekvalitních materiálů by vás mohla ohrozit na životě.

Pečlivě si vyberte místo pro posed a zajistěte také dobrou přístupovou cestu. Posedy se běžně umísťují jak dovnitř lesa, tak i na jeho okraj, odkud je pěkný rozhled například na pole. Svým vzhledem by nijak neměl narušovat ráz krajiny. Posed by měl být pevný a stabilní, použitelný za téměř každého počasí, jelikož ideální počasí nepanuje vždy.

Samostatná konstrukce nebo umístění na stromě

Posed se samostatnou konstrukcí vyžaduje vyšší zručnost stavebníka. Jeho použití je ale velmi variabilní. Tyto posedy jsou běžně opatřeny také střechou, která chrání před nepříznivým počasím. Neměl by chybět stabilní žebřík, co unese i člověka s váhou kolem 100 kilogramů. Myslivci potřebují také velkou výbavu a často sebou mají i loveckého psa. I na to je potřeba myslet při konstrukci posedu, který by tak měl být snadno přístupný každému.

Každá konstrukce má své výhody

Jednoduchý posed umístěný na stromě je na konstrukci mnohem snadnější. Už si ale nemůžete tak dobře vybrat místo, kam ho přesně umístíte. Potřebujete pevný strom a ten zajistí, že se posed při nepříznivém počasí nebude příliš pohybovat. Jelikož je strom pevně spjat s jeho konstrukcí, tak například vrzání posedu by mělo být potlačeno.

I na stromě si můžete postavit posed se stříškou a klidně až 4,5 metru nad zemí. Na stavbu každého posedu používejte pouze loupané dřevo, díky němuž zařízení dosáhne delší životnosti. Kůru totiž často napadají různí škůdci.

Dejte na rady dalších myslivců

Na internetu naleznete podrobné návody na stavbu posedu. Pokud si nevíte rady, můžete ještě kontaktovat nějaké myslivce ze svého okolí, kteří vám jistě rádi nabídnou svou pomoc.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.