Take a fresh look at your lifestyle.

Stavba krmelce

Zima se blíží mílovými kroky a v rámci příprav na tuhé mrazy je na místě nemyslet jen na sebe, ale také na zvířata, pro která jsou především intenzivní zimy velice kritické. Přilepšení v podobě něčeho na zub zejména lesní zvěř vysoce ocení, a to obzvláště tehdy, když dostane jídlo k dispozici pravidelně a v bezpečí poklidného krmelce. Pokud zatím žádný nemáte, je nejvyšší čas dát se do práce. S trochou šikovnosti zvládnete stavbu krmelce hravě svépomocí.

Co je potřeba ke stavbě

Při stavbě krmelce se neobejdete bez plejády nářadí a připraveného materiálu. Krmelce jsou téměř výlučně dřevěné, proto chybět nesmí trámy, desky ani vruty, případně i několik hřebíků. Z nářadí se bude hodit pila, vrtačka a v neposlední řadě i metr a kladívko.

Stavba krmelce

Umístění krmelce by ideálně nemělo být v blízkosti mladých porostů ani čerstvě zasazených pasek. Na to myslete už ve chvíli, kdy začnete krmelec stavět. Vyhnete se tak namáhavému a zbytečnému přesouvání.

Pokud jde o stavbu jako takovou, nejjednodušší variantou je zahájit stavbu krmelce vytvořením dvou „X“ ze silnějších trámů. Tato „X“ budou oporou krmelce spolu s dalším trámkem, který jakoby obě „X“ protne uprostřed. Pak už stačí spojit horní vrcholky obou „X“ dalšími trámky nebo prkny a kostra je na světě.

Prostor mezi prostředním spojovacím trámem a oběma vrchními trámky je pak zapotřebí vyplnit několika málo prkny tak, aby vznikl rošt. Ten pak vytvoříte i na kratších stranách. Co se týče roštu, myslete na to, že například seno by nemělo z krmelce ve větší míře samovolně vypadávat. Na druhou stranu ale zvířata musejí mít k potravě přístup. Ideální prostor mezi latěmi je tedy 20 až 30 centimetrů. Od věci pak není ani umístění prken či latí také na spodní vrcholy obou X, aby se krmelec nerozjížděl a byl pevnější i stabilnější.

Co se týče barev, měly by být neutrální, v souladu s přírodou. Nátěr tedy můžete buď zcela vynechat, nebo volit některý z přírodních tónů hnědé či béžové.

stavba krmelce

Stavba střechy

Jakmile je hotova spodní část krmelce, přichází na řadu zastřešení. Nejjednodušší je vytvořit střechu šikmou, a to vytvořením vyvýšení konstrukce na jedné z delších stran a následným položením kolmých trámů. Ty pak stačí kolmo zadeskovat a případně pokrýt krytinou, pokud chcete dosáhnout opravdu co nejdelší životnosti.

Čím přikrmovat zvěř

Jestliže již krmelec stojí na svém místě, zbývá už jen doplnit jej o potravu pro zvířata. Ideální je seno, kaštany, žaludy, bukvice, obilí, kukuřice, ovoce či zelenina nebo také suché pečivo.

Proč mít krmelec?

Možná si říkáte, proč nestačí krmivo pro zvěř jednoduše položit někam volně na zem. Důvod je prostý a s pohodlím nesouvisí. Týká se trvanlivosti potravy, která je na zemi (v důsledku kontaktu se sněhem a půdou) daleko nižší. Pokud tedy chcete zvířatům skutečně prospět, investujte čas do výroby krmelce, který jim pro krmení zajistí optimální podmínky.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.