Take a fresh look at your lifestyle.

Stavba králíkárny: Jak ji postavit

Také vám dosluhuje stará králíkárna? Už se špatně otevírá, pletivo rozhodně není v dobrém stavu a o svá zvířata máte spíše obavu? Rozhlížíte se po nové králíkárně, ale zatím jste nenarazili na nic vhodného? Pak se pusťte do stavby králíkárny sami. Není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Přečtěte si, na co při stavbě králíkárny svépomocí myslet a jak na to.

Než začneme

Pokud se rozhodnete pro stavbu králíkárny, je potřeba věnovat pozornost několika faktorům. Jaká plemena králíků budete chovat? Jiné požadavky jsou na velikost kotců pro plemena velká, střední nebo zakrslá. Obecně se doporučuje kotce spíše větší, pro velká plemena 120×70 cm, střední 80×60 cm (oboje s hloubkou okolo 70-80 cm). Zakrslým králíkům stačí kotce o rozměrech 60×40 cm, hluboké okolo 60 cm.

Stavba králíkárny – umístění

Pro úspěšný chov králíků je velice důležité správné umístění králíkárny. Ta nesmí stát v průvanu, ani v místě s nadměrným hlukem. Obojí králíkům způsobuje vážné problémy (choroby, stres). Rovněž by do kotců nemělo přímo svítit slunce. Králíkárna by měla také stát na pevném podkladu, aby se vlivem počasí nebořila do bláta a nedocházelo ke hnilobě konstrukce.

Jaký materiál?

Asi nejideálnějším materiálem pro stavbu králíkárny je dřevo, případně OSB desky. Samozřejmě lze postavit i králíkárnu zděnou, ale bude to znamenat dvojnásobek práce i potřebného materiálu. Králíkárna ze dřeva je dostatečně stabilní, navíc ji lze přemisťovat. Dřevo ale můžete zkombinovat také třeba s ocelovou konstrukcí.

Důležité je materiál dobře ošetřit nejen proti povětrnostním vlivům a škůdcům, ale také proti ohryzu. Na podlahu králíkárny je vhodné lino, kvůli snadné údržbě. Dveře se osazují pletivem, také je možné ještě použít síť proti hmyzu.

Stavba králíkárny – kolik kotců?

Při stavbě králíkárny je nutné si rozvrhnout, kolik kotců budeme budovat. Je nutné si uvědomit, že samec a samička musejí být každý zvlášť. Budeme-li mít mladé, i ty je poté nutno oddělit dle pohlaví. Pro samici s mladými bude potřeba větší kotec, je ideální ho dělat ve dvojnásobné velikosti, než kotec pro králíka jednoho.

Vybavení králíkárny

Do králíkárny je potřeba pořídit základní vybavení jako jsou krmítka, napáječky, vhodné jsou jesle, případně kotiště. Jako krmítka se osvědčily zejména těžší kameninové misky nebo dvojmisky. Je důležité, aby nešly snadno převrhnout a dobře se udržovaly. Není vhodné sypat krmivo přímo na podlahu. Jednak to zvyšuje náklady na údržbu kotce, za druhé králík takto krmivo znehodnocuje výkaly a poté již nekonzumuje. Tím se spotřeba krmiva značně zvyšuje.

Napáječek je také několik druhů – můžete zřídit automatické napájení, nebo koupit ve zverimexu již hotové napáječky.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.