Take a fresh look at your lifestyle.

Stavba kadibudky: jak vyrobit kadibudku

Ačkoliv kadibudky neboli suché záchody jsou díky kanalizaci dnes už téměř minulostí, stále se najdou místa, kde je kadibudka potřebná. Využijete ji například na odlehlé chatě či chalupě, ve které není vodovodní přípojka a mnohdy chybí i elektřina. Pak budete právě za kadibudku určitě velmi rádi.

V aktuálním článku vám poradíme, jak si ji sami můžete vyrobit. Samozřejmě ji můžete koupit už hotovou a na pozemek pouze usadit. I s investicí do kvalitního materiálu vás ale stavba nevyjde na více než 5 až 10 tisíc korun. Pro mnoho lidí se tedy jedná o cenově přijatelné řešení, které určitě vychází levněji než realizace celé vnitřní kanalizace.

Vlastní nebo hotové řešení

stavba kadibudkyKadibudku si můžete nechat vyrobit u truhláře nebo ji zakoupíte u mnoha domácích kutilů, kteří si tak přivydělají pár korun a vám ušetří práci a čas. Pokud nejste manuálně zruční, nechcete kadibudku stavět, ale přesto ji potřebujete, je právě toto řešení pro vás ideální. Kadibudku pak pouze usadíte na místo.

Druhou možností je stavba svépomocí. Nemusíte se obávat žádných náročných stavebních postupů. Ujišťujeme vás, že kadibudku zvládne postavit i průměrný domácí kutil. Ještě než začnete stavět, promyslete si, kam ji umístíte. Od tohoto bodu se totiž budou odvíjet její přesné parametry, jako je například velikost, tvar či materiál. Doporučujeme usadit kadibudku do rohu pozemku. Neměla by však být v blízkosti sousedovi parcely ani v blízkosti ulice, chodníku či jiného veřejného pozemku.

Nepodceňte výběr materiálů

Pokud chcete, aby kadibudka vydržela sloužit opravdu dlouhou dobu, vyberte si pro její stavbu kvalitní materiály. Kadibudka je nejčastěji dřevěná. Jejím základem by proto měl být rám zhotovený z trámů či latí. Stěny vytvoříte z prken nebo palubek.

Jak postupovat při stavbě kadibudky

Pro úspěšnou stavbu kadibudky je zcela zásadní stabilní konstrukce. Nejprve dáte k sobě vybrané palubky a k nim napříč (nahoře a dole) našroubujete krátkou palubku, čímž celou stěnu zpevníte. Takto vytvoříte všechny čtyři stěny. Tři z nich spojíte pevně šrouby a poslední zavěsíte do pantů, protože bude fungovat jako dveře.

Ideální je zadní část nechat o něco kratší a nahoře nade dveřmi vytvořit prostor k větrání. Zkosená střecha je praktická i během zimy, protože se na ní nedrží sníh.

Jakmile máte zevní konstrukci, je možné přistoupit k té vnitřní. Z palubek si vytvoříte lavici s uzavřenou přední stěnou a v horní části ponecháte otvor, který nezapomeňte důkladně zahladit. Součástí kadibudky by také měla být podlaha z palubek. Sami si tak během jednoho volného víkendu vytvoříte stabilní, odolné a rovněž i pohodlné řešení.

Pro chvíle komfortu nezapomeňte na háček pro odložení věcí nebo na volný prostor na lavici, kam si můžete položit něco málo ke čtení. Věříme, že takto sestavená kadibudka bude sloužit k vaší spokojenosti i několik let.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.