Take a fresh look at your lifestyle.

Stavba garáže svépomocí

Pořídili jste si starší dům, ale bohužel nedisponuje garáží? Na pozemku je ale dostatek prostoru, proto její stavbu zvažujete? Nechce se vám nechávat vůz jen tak bez střechy nad kapotou? Pokud jste zruční a nebojíte se stavebních prací, jistě zvládnete stavbu garáže svépomocí, případně s přáteli, kteří jsou od fochu. Jaké máte možnosti a jak na to?

Využití garáže

Před samotnou stavbou je nutné si promyslet, k čemu všemu bude garáž sloužit. Mnoho lidí ji využívá i jiným účelům, než je parkování vozu. Můžete ji mít jako úschovnu nářadí, kutilskou dílnu, budete do ní dávat sekačku, jízdní kola a další? Od těchto nároků se pak bude odvíjet zejména velikost garáže.

Zděná garáž

Nejčastější, a také nejnáročnější co se vědomostí a zkušeností týká, je bezpochyby garáž zděná. Musíte mít znalosti ze stavařiny, truhlařiny, klempířiny, vědět co a jak s elektřinou a osvětlením apod. A nebo musíte mít zručné přátele. Pravdou je, že zděná garáž má nejdelší životnost a sami si ji postavíte tak, aby vám vyhovovala. Co se týče rozpočtu, záleží samozřejmě na tom, jaký budete používat materiál, nicméně lze ji postavit v základu za cca 100 tisíc korun.

Plechová garáž

Jednodušší variantou je garáž plechová. Tuto montovanou stavbu pak zvládne postavit skutečně snad každý, kdo je trošku zručný. Jejím základem je nejčastěji ocelová konstrukce s nerezovým plechem.

Plechové garáže lze pořídit za velmi různé ceny, nejnižší začínají i na cca 11 000 korun. Jedná se přitom o plnohodnotnou stavbu o velikosti 3 x 5 metrů, s dvoukřídlými dveřmi a klasickou pultovou střechou. Plechovou garáž můžete zakoupit i jako dvoj nebo trojgaráž.

Stavební povolení?

Jak je to ale vlastně se zákonem, je potřeba na stavbu garáže stavební povolení? Nebo stačí pouze ohláška? Pokud stavíte garáž o rozměrech max. 25 metrů čtverečních, není potřeba ani jedno.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.