Sparaxis – pěstování
Možná jste o této pestrobarevné květince dosud neslyšeli, ale je to právě ona, která chybí na vaší skalce nebo zahradě. Pestrobarevné květenství je vhodné i k řezu, přitom je dřípulka poměrně nenáročná na pěstování. Seznamte se s pravidly, jak pěstovat sparaxis.
Obsah článku
Dřípulka, barevná dáma z Jižní Afriky
Sparaxis tricolor ctí název, květy mají tři výrazné barvy, rostliny dosahují vzrůstu 30 až 40 cm. Najdete ji také pod označením cikánská květina nebo dřípulka. Je cibulovinou, střed květů je výrazně žlutý s kontrastním lemováním. Květy ozdobí každou zahradu, jsou paletou červené, bílé, zlatavé, fialové, oranžové nebo žluté barvy. V českých zahradách není příliš rozšířená, proto je nejvyšší čas ji poznat. Kvete od května do června a zdobí trvalkové záhony, terasy či parapety. Vhodná je i k řezu.
Barevný kosatec
Sparaxis je příbuzným kosatců a původně se jednalo o rostlinu s rudými okvětními lístky, výrazně žlutým středem doplněným lemováním v tmavé barvě. Květy tvoří trsy, listy jsou mečovité a v zelené barvě.
Později byly vyšlechtěny druhy s jinou barevností květů. Při zakoupení několika kultivarů dosáhnete pestrobarevné směsice pěticípé krasavice.
Jak vysadit sparaxis
Po zakoupení cibulek si je předpěstujte v květináči od února do dubna. Mezi dubnem až červnem zasaďte sparaxis na zahradě. Dává přednost slunnému a teplému stanovišti. Vyžaduje propustnou půdu s neutrálním pH a dostatek živin. Cibulky sázejte do hloubky 12 až 14 cm, jakmile bude mít sparaxis dostatek živin, bude se rychle rozrůstat.
Na venkovní záhony se cikánská květina sází ve skupinách 5 až 10 cibulek, mezi jednotlivými cibulkami by měla být vzdálenost alespoň 5 cm. Cibulky se sází špičatou stranou nahoru. Pokud sparaxis vysadíte koncem podzimu začne kvést na jaře a v létě. Sadba v jarním období znamená květenství až koncem léta. Podzimní výsadba je riziková, mrazuvzdornost mají cibulky jen částečnou.
Vysadit se dá i do větších květináčů nebo truhlíků, v zimním období umístěte celou nádobu do sklepa.
Kam zasadit dřípulku
Sparaxis se hodí k výsadbě do skalky ale i k obrubám záhonů nebo do truhlíků a květináčů. Nevadí jim přímé sluneční paprsky, na slunci by měly být dlouhodobě. Květy jsou nádherné, ale můžeme se z nich těšit jen po krátkou chvíli. Proto je vhodné sázet sparaxis v kombinaci s jindy kvetoucími rostlinami.
Sázejte sparaxis například v kombinaci s bobkovišní, ta kvete v dubnu a na znovu na podzim. Krásně vypadá dřípulka i v sousedství s drobnými dřevinami nebo polštářovými rostlinami. Špatně prospívá v blízkosti lnu vytrvalého nebo zavinutky podvojné.
Při výsadbě doplňte půdu o drenážní vrstvu písku. V nádobách pěstujte sparaxis s vrstvou víceúčelového kompostu a rovněž přidejte štěrk nebo písek pro odvodnění. Pokud je půda příliš těžká, obohaťte ji křemičitým pískem ale i kvalitním kompostem. Lehkou půdu upravte hutnou ornicí.
Květenství dřípulky se směsicí různých barev a vzorů si vysloužilo přezdívku květ harlekýna.
Jak připravit sparaxis na zimu
Bohaté květenství vyžaduje pravidelné hnojení, po odkvětu se rostliny zatáhnou do země. Listy začnou usychat a je nutné dřípulku připravit na zimu. Omezte zálivku a ještě než přijdou první mrazíky, vytáhněte cibulky z půdy. Rostliny budou uvadlé, listy hnědé. Cibulky uložte na suché a temné místo se stabilní teplotou. Pro uložení jsou nejlepší nevytápěné sklepy.
Díky teplým zimám je možné nechat sparaxis i v půdě, cibulky jsou částečně mrazuvzdorné. Místo ale důkladně překryjte vrstvou listí nebo chvojím. Pokud ale máte zahradu v chladnějších oblastech, cibulky na zimu z půdy vyjměte. Rostlina špatně odolává tuhé zimě a náchylná je i dlouhodobou vlhkost a déšť.