Take a fresh look at your lifestyle.

Slaměnky – pěstování

Nejoblíbenějšími květinami na sušení jsou bezpochyby slaměnky:

 • nabízejí bohatý výběr barev,
 • jsou odolné,
 • s jejich sušením není žádný problém,
 • mnohým připomínají dětství – prázdniny u babičky.

Pokud byste si slaměnky také rádi vypěstovali a kladete si otázku, jak na to, můžete se radovat. V dnešním článku totiž najdou odpověď na to, jak pěstovat slaměnky, i úplní začátečníci.

Jak vybrat slaměnky na pěstování

Předpěstované sazenice

Slaměnky jsou v našich podmínkách jednoleté rostliny – letničky. Proto se nejčastěji pěstují ze semínek, ale když budete poctivě hledat, najdete při troše štěstí už předpěstované sazenice v zahradnictví.

Semena

Pokud si chcete dopřát slaměnek více, určitě sáhněte po semenech.

 • Zcela běžně a za pár korun koupíte směs barev osiva slaměnek nejen ve specializovaných prodejnách, ale i v řetězcích jako je Tesco, Kaufland či Lidl.

(Co se týče výběru barev, je to právě “mix barev”, který v sobě ukrývá úžasná překvapení! Nelze předem odhadnout, jakou barvou budou rostlinky kvést. Jeden rok převládne růžová,  další spíše žlutá a oranžová, jindy se objeví slaměnky okouzlující lososové barvy, jindy se taková nenajde ani jedna. Skutečně, osivo „mix barev“ má nenahraditelné kouzlo.)

 • V případě, že byste si chtěli výsadbu lépe naplánovat, nakupte si osivo konkrétních barev. K dispozici pak můžete mít slaměnky bílé, růžové, žluté a tmavočervené, resp. hnědé.

(Chcete-li však žít z úrody slaměnek celý rok, potřebujete se pojistit. Proto kromě si “mixu” vždy vysejte i jednotlivé barvy.)

Kromě barev můžete ještě vybírat mezi slaměnkami nízkými nebo vysokými. Ty nízké dorůstají do výšky asi 30 cm, vysoké jsou schopny dorůst až do výšky 120 cm.

Jak pěstovat slaměnky ze semen

Je třeba začít už v březnu.

 • Truhlík z třetiny zasypete drenážní vrstvou a doplníte substrátem typu A – tedy substrátem pro množení a výsev. Pokud ho smícháte s pískem, budou se vám mladé rostlinky lépe zalévat – voda lépe vsákne a na povrchu se nebude vytvářet krusta.
 • Semínka ze sáčku vysypte rovnoměrně na zeminu, jemně je přitlačte a svrchu ještě poprašte trochou substrátu. Zalijte je pomocí rozprašovače a květináč či truhlík překryjte fólií, abyste dosáhli skleníkového efektu. Pod fólií se udrží vlhko a rovnoměrnější teplota. Než semínka vyklíčí, postačí jim i tma, ale teplota by měla být kolem 20 °C.
 • Hned, jak začnou semena klíčit, je třeba truhlík přemístit na světlo, jinak se rostlinky rychle vytáhnou a sazenice budou slabé. Pozor, takto si můžete pokazit sazenice už za jediný den!
 • Ideální místo na předpěstování sazenic je zimní zahrada nebo prosklený balkon. Za klasickým oknem v bytě není často dostatek potřebného světla.
 • Jakmile se na drobounkých, pravděpodobně hustě rostoucích rostlinkách objeví dva, tři pravé lístky, je čas je z truhlíku rozsadit samostatně. Osvědčily se rašelinové nebo plastové zakoreňovače. Prořídlé rostlinky můžete nechat i v truhlíku. Při vysazování do volné půdy se s nimi ale velmi špatně manipuluje a hrozí, že jim poškodíte kořínky. Proto je třeba postupovat velmi opatrně.
 • Teplomilné slaměnky by měly jít do zahrady až koncem května. Podle kondice rostlin – tedy toho, jakou kvalitní sazeničky se vám podařilo předpěstovat, se můžete těšit z prvních květů už od června.
 • Aby bylo kvítků co nejvíce, alespoň jednou za týden rostlinky přihnojte hnojivem určeným na podporu kvetení.

Kvetoucí slaměnky sbírejte postupně, abyste podpořili kvetení dalších.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.