Take a fresh look at your lifestyle.

Škůdci na vrbě

Vrby jsou dnes nejčastěji osazovány v zahradách jako dekorativní dřevina. Protože mají rády vlhká prostředí, můžeme je vidět v podobě keřů nejen v zahradách u okrasných jezírek, ale také jako stromy u rybníků a přírodních vodních ploch. Nejeden malíř, básník čí spisovatel se nechal inspirovat krásou této rostliny. I vrbu však mohou napadnou různí škůdci, kteří dřevinu poškozují a radost z krásné vrby pak vystřídají starosti s jejich odstraněním. Jací škůdci to jsou a jak s nimi zatočit? 

Brouci

Na vrbách si nejčastěji pochutnávají různí brouci, kteří mají v oblibě převážně její listy, ale někteří si také rádi pochutnávají na dřevitých částech rostliny. Takových brouků, kteří napadají vrbu, existuje více než deset druhů. Nejčastějšími z nich jsou:

  • Bázlivec vrbový
  • Dřepčík vrbový
  • Kozlíček
  • Krytonosec olšový
  • Mandelinka dvacetitečná

Dalšími škodlivými brouky jsou také drtník, isochus populicola, listokaz japonský, listokaz zahradní, mandelinka drobná, mandelinka topolová, polník březový, tesařík pižmový, nebo zobonoska révová. Brouky je možné zlikvidovat pomocí pyrethroidního nesystemického insekticidu, který likviduje široké spektrum žravého a savého hmyzu.

Mandelinka dvacetitečná

Tento malý brouček podobný berušce dokáže udělat pořádnou paseku. Oproti zmiňované berušce má však podlouhlé tělo a její zbarvení může mít odstíny žluté, až k červené barvě. Když se tento brouček přemnoží, dokáže z listů vykouzlit pořádný holožír. Kromě vrby se vyskytuje také na jiných dřevinách, jako jsou topoly, břízy či olše. Zbavit se jí dá i přírodní cestou pomocí slaného roztoku, kávové sedliny, nebo mýdlovou vodou.

Motýli

Věřte, nebo ne, ale i motýli jsou také škůdci. Nejvíce však škodí právě jejich larvy, které po vylíhnutí požírají na jaře čerstvě vyrašené pupeny a celé listy. Mezi nejznámější druhy motýlů se řadí:

  • Bekyně velkohlavá
  • Bourovec březový
  • Drvopleň obecný
  • Obaleč jabloňový, dubový a další druhy rodu Acleris
  • Vztyčnořitka lipová

Larvy a vajíčka těchto škůdců jsou pochoutkou pro některé druhy ptáků, například strakapoudy, nebo sýkory. Na dospělých motýlech si smlsnou netopýři, nebo menší sovy. Poud se motýli přemnoží, je třeba použít insekticidní postřik.

Drvopleň obecný

Motýl, který svým sbarvením spíše připomíná kuchyňského mola napadá zdravé dřeviny. Jeho larvy vytvářejí ve větvých chodby, díky nímž se do nich mohou dostat různé choroby. Tento škůdce dokáže poškodit vrbu natolik, že pak dochází k odumírání větví, ba dokonce i celých stromů či keřů.

Roztoči a další hmyz

Na vrbách kromě motýlů a brouků parazituje jiný hmyz, mezi který můžeme zařadit různé roztoče a další hmyz, například z třídy pavoukovců a dalších, jako jsou:

  • Vlnovník
  • Mšice vrbová
  • Paličatka vrbová
  • Pilatka vrbová, hálčivá, lipová

Druhů hmyzu je v tomto případě opravdu mnoho, je třeba se zaměřit na to, jaká část stromu, nebo keře je zrovna napadena a zda jde o napadení celé, nebo pouze části rostliny. Pokud se nejedná o napadení celé vrby, je možné odstranit poškozené části pomocí řezu. Je-li to nutné, je třeba pořídit vhodný postřik, který vyhubí hmyz a nepoškodí rostlinu, která pak bude moci spokojeně růst a dělat radost třeba v zahrádce.

Mšice vrbová

Mšice vrbová je nenápadný malý roztoč, který napadením dřeviny způsobuje kroucení listů. Vyskytují se v hojných počtech. Velké škody tihle malí paraziti moc nenapáchají, ale esteticky to moc hezky nevypadá. Pokud máte okrasnou zahradu, je lepší se jich nadobro zbavit postřikem. Stačí rozmačkat pár stroužků česneku, smíchat s vodou a postřik je na světě. Stejně tak lze použít i octová voda, nebo jar na nádobí.

Vrba

Choroby a plevele

Kromě hmyzu může vrbu napadnout nějaká choroba, která na stromě dokáže způsobit velké škody. Nejčastěji se vyskytující choroby, které vrbu napadají jsou padlí, strup, rež, nebo nejrůznější skvrny. Tyto choroby se mohou objevit z přílišného vlhka. Zbavit se jich dá tak, že napadené listy a výhonky odstraníme a spálíme. Poté použijeme speciální prostředek, který využijeme jako účinný postřik.

I rostliny mohou být škůdci. Například dodil evropský, nebo svlačec, který je pro vrbu nebezpečný v době, kdy je ještě mladá. Tento plevel může způsobit, že vrba přestane růst, nebo dokonce uschne. I zde je třeba podniknout kroky k jejich odstranění pomocí vhodného prostředku, nebo plevel i s kořínky důkladně vytrhat.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.