Senegalské proso – pěstování
Botanický název senegalského prosa je bér vlašský. Senegalské proso je všeobecně známá rostlina, která je využívána pro krmení exotických ptáků a také drobných hlodavců. Senegalské proso je prakticky nepostradatelné v krmné dávce nejen pro drobné exotické ptáky, ale také pro papoušky (malé, střední i velké), kteří jinak drobná semínka odmítají. Na senegalském prosu si exotičtí ptáci pochutnají jak v suchém, tak naklíčené stavu. Za velkou pochoutku považují ptáci klásky senegalského prosa ve stádiu mléčné zralosti. Senegalské proso může být zkrmováno buď v celých klasech, nebo vymlácené. Přidává se také do krmných směsí.
Senegalské proso si můžete vypěstovat sami
Existují v podstatě dvě možnosti, jak se k senegalskému prosu dostat.
- Zakoupit ho na burzách, ve speciálních ZOO obchodech nebo u soukromých pěstitelů.
- Dobrou zprávou pro chovatele exotického ptactva a zahrádkáře zároveň je, že si mohou senegalské proso (na rozdíl od mnoha jiných druhů krmiva pro exotické ptáky) vypěstovat sami doma. Stačí menší záhon a můžete získat poměrně velké množství senegalského prosa ve výborné kvalitě.
Senegalské proso – lehce stravitelné krmení
Kromě toho, že je senegalské proso lehce stravitelné, je také velmi bohaté na vitamíny a minerály. Senegalské proso by tak mělo být pro exotické ptáky jejich základní potravou.
Ptáci, včetně papoušků, ze všeho nejvíce milují celé klásky senegalského prosa, neboť musí zrníčka z klasu vyzobávat, což je pro ně dobrou zábavou. Na senegalském prosu si rádi smlsnou i křečci nebo králíci a další hlodavci.
Senegalské proso – pěstování
Senegalské proso je teplomilná rostlina. To, co ke svému zdárnému růstu potřebuje, je zejména
- slunné stanoviště,
- dostatečná závlaha,
- dobře vyhnojený záhon (nejlépe kravským nebo koňským hnojem)..
Senegalské proso – výsev
Přestože mráz rostlinu přímo nezničí, dokáže významně zpomalit její vegetaci. Proto je dobré vysévat semena až v druhé polovině dubna. Výsev je možno provádět až do poloviny května tak, aby jarní mrazíky neohrozily vzcházení rostlinek. I senegalské proso zaseté až v polovině května v našich klimatických podmínkách v pohodě dozraje.
- Při výsevu dbejte na to, aby byly řádky vzdáleny opravdu 25 cm a jednotlivá semínka 4 – 5 cm. To znamená spon 4 x 25 cm.
- Protože jsou však semínka senegalského prosa velmi drobná, můžete je vysévat jako mrkev. Vytvořte si kolíčkem řádek hluboký cca 2 až 3 cm, vysajte semena, jako když sejete mrkev, zahrňte zeminou jemně utužte. Než semínka vyklíčí, trvá to zpravidla dva až tři týdny, proto buďte trpěliví! Tento hustší výsev musíte po vzejití vyjednotit tak, aby rostlinky byly od sebe vzdáleny cca 4 – 5 cm. V opačném případě by byly výsledné lásky menší. Většině ptáků to však nevadí. Někteří dávají zmenším klásků dokonce přednost.
Nezapomeňte rostliny pravidelně zalévat.
Senegalské proso – růst
Rostlinky senegalského prosa ze začátku rostou poměrně pomalu. Druhá polovina vegetační doby všechny nováčky v pěstování však překvapí poměrně dynamickým růstem. Než se nadějete, dosáhnou rostliny výšky kolem 150 cm.
Koncem července až začátkem srpna začne senegalské proso metat (kvést) a vytvářet klas. Najednou se vám na zahrádce objeví velmi dekorativní záhon.
Senegalské proso začíná dozrávat koncem srpna až začátkem září. Nejdříve vždy na straně obrácené ke slunci. V tu chvíli začne pro vaši budoucí sklizeň nejrizikovější období. Na dozrávajících semínkách senegalského prosa si totiž chtějí pochutnat vrabci a další drobní pěvci, kteří dokážou zpustošit celou úrodu. Proto se vyplatí chránit záhon s prosem netkanou textilií, zavěšenými CD a dalšími postupy, které vymyslíte.
Senegalské proso – sklizeň
V polovině září to znamená přibližně pět měsíců od výsevu, můžete začít senegalské proso sklízet.
- Sklízejte za suchého počasí.
- Nejdříve pečlivě zkontrolujte, zda jsou všechna zrna zralá, tedy i ta na odvrácené straně od slunce.
- Stříhejte klásky s delším stéblem.
- Važte je do kytic po 10 až 25 kláscích (podle velikosti klásků).
- Kytice z prosa zavěste na dlouhou tyč někam do stínu a nechte proso takzvaně „dojít“.
- Takto “došlé” a dostatečně vyschlé proso uložte do proutěného koše, aby mohlo “dýchat” a nezapařilo se.