Take a fresh look at your lifestyle.

Sázení cibulek tulipánů

Původní vlastí nejstarší, nejznámější a nejčastěji pěstované cibuloviny je Střední Asie. Řeč je samozřejmě o tulipánech, které mezi cibulovinami zaujímají prvenství pro nesmírně bohatou variabilitu barev, tvar květů, svou výšku i dobu kvetení. Tito krasavci jarních záhonů potřebují hodně slunce, na jaře dostatek vláhy a v létě spíše sucho, aby mohly cibule dobře vyzrát. Zatímco na jaře rostou tulipány jako z vody, v letním období nastupuje dlouhé období klidu.
Patříte i vy mezi milovníky tulipánů? Pak nezmeškejte správný čas na jejich výsadbu. Ten nastává od poloviny září do poloviny října. Jak sázet cibulky tulipánů?

Sázení cibulek tulipánů 

Kam sázet cibulky tulipánů

  • Tulipánům se dobře daří v zahradní půdě s neutrální nebo mírně zásaditou reakcí.
  • Vyhovuje jim písčitohlinitá, humózní a dostatečně propustná půda.
  • Nejlépe se jim daří na slunném stanovišti.
  • Jsou poměrně rezistentní vůči mrazu, přesto je dobré v prvním roce po výsadbě nebo při pozdním vysazení zakrýt místo s vysázenými cibulemi vrstvou rašeliny, listím, chvojím nebo klestím. 

Kdy sázet cibulky tulipánů

Cibulky tulipánů se sázejí od poloviny září do poloviny října do hloubky cca 10 – 12 cm na záhon, který je třeba si připravit s dostatečným předstihem. 

Ideální teplota půdy pro výsadbu tulipánů je 5 – 15 °C. (S rizikem můžete cibulky sázet dokonce i v listopadu nebo prosinci. To ale pouze v případě, že půda nebude promrzlá a nebude mrznout. Než udeří mrazy, musí totiž cibulky dobře zakořenit, jinak by zimu nepřežily.) 

Jak připravit záhon pro výsadbu cibulek tulipánů

Příprava záhonu spočívá v jeho zrytí do hloubky asi 30 cm a vyhnojení  dobře proleželým kompostem. Rytí musí proběhnout nejméně 14 dní před výsadbou cibulek.

Důležité pravidlo pro sázení cibulek tulipánů

  • Platí pravidlo, že cibulky se mají sázet do hloubky, která je 3x větší než výška cibulek. Takže cibuli o výšce 6 cm byste měli sázet do hloubky minimálně 18 cm. 
  • Cibule můžete vysazovat i hlouběji a tím je chránit jednak před holomrazy, ale i před poškozením při obdělávání záhonu. Čím jsou tulipány sázeny hlouběji, tím méně se dělí, vytvářejí pevnější stonky a mají větší květy. Cibule některých druhů tulipánů se dokonce samy “stěhují” do větší hloubky.
  • Vysazené tulipány je třeba vydatně zalít, aby dobře zakořenily. 

Co se stane, když výsadbu cibulek tulipánů na podzim zmeškáte?

Sázení cibulek tulipánů na jaře

Pokud nestihnete, nebo nedej bože zapomenete cibulky tulipánů vysadit na podzim, uložte je přes zimu do chladné, ale bezmrazé místnosti a vysaďte je brzy na jaře. V oblastech, kde častěji prší, umístěte pod cibule tulipánů (podobně i ostatní cibulnaté a hlíznaté květiny) cca třícentimetrovou vrstvičku písku jako drenáž.

Dobrá rada

Při odkvétání přestávají být tulipány ozdobou zahrady. Tulipánům prospěje, když jejich květy odstraníte dřív, než začnou vytvářet semena. Zbytečně by se tím vysilovaly. Rostlinám však z důvodu provádění fotosyntézy a vyživování cibulky ponechte všechny listy a co nejdelší stonek.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.