Take a fresh look at your lifestyle.

Šalování schodů

Každý, kdo staví dům svépomocí, musí řešit také šalování schodů. Před samotným šalováním vnitřního i venkovního schodiště si musí vymezit nejen finanční rozpočet, ale také přesný postup. Jak tedy šalování schodů probíhá a jaké bednění při něm použít?

Co je šalování a jak se využívá při stavbě schodů

Šalování je technika, bez které se při stavbě domu obejdete pouze stěží. S pomocí šalování se totiž staví stropy, základní desky, pozední ztužující věnec, ale i schodiště. Pojem šalování přitom pochází z německého slova die Schalung, které znamená bednění.

Základním materiálem při šalování schodů je beton. Abyste při stavbě schodiště dosáhli požadovaného tvaru, je třeba, abyste jednotlivé schody odlévali do bednění neboli šalunku.

Dřevo: Základní materiál při šalování schodů

Pokud se chcete pustit do šalování schodiště, ať už uvnitř domu, na přístupové cestě před domem, nebo na zahradě, mějte po ruce dřevo. Právě dřevo ve formě fošen a prken, anebo cementotřískových desek, je totiž důležitým pomocným materiálem při šalování schodů.

Pomocí dřevěných fošen a prken nebo OSB či cementotřískových desek tak vytvoříte klasické dřevěné bednění, ve kterému můžete postupně betonem vylévat jednotlivé schody. Využít však můžete také bednění betonové.

Dva typy šalování schodů

Schodiště můžete pomocí šalování postavit hned dvěma způsoby. Při betonování schodů využijte buď ztracené bednění, nebo opakovatelně použitelné bednění. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Ztracené bednění a šalování schodů

Ztracené bednění se využívá při šalování schodů. Až ztracené bednění vylijete betonem, stane se trvalou součástí schodů. Ztracené bednění navíc pozitivně ovlivňuje životnost schodiště.

V případě šalování schodů a obzvlášť venkovního schodiště se nejčastěji využívá betonové ztracené bednění, které je běžně k dostání ve všech tuzemských stavebninách. Velkou výhodou betonového ztraceného bednění je především rychlost výstavby schodů.

Jak postavit schody ze ztraceného bednění

Výstavba schodiště z betonového ztraceného bednění je velmi snadná. Stačí, když jednotlivé ztracené bednění vylijete betonem. Jako nášlap schodu použijte klasickou betonovou dlažbu, kterou ke ztracenému bednění přilepte speciální stavebním lepidlem.

Opakovatelně použitelné bednění

Šalování schodů pomocí opakovatelně použitelným bednění je pracnější a náročnější variantou. Přistupuje se k němu především v interiérech, kde například kvůli výstavbě točitého schodiště nelze použít betonové ztracené bednění.

Opakovatelně použitelné bednění může mít podobu dřevěných prken či OSB a dřevotřískových desek. Z tohoto materiálu si vyrobíte šalunk, který zalijete betonem a jeho povrch uhladíte. Po zaschnutí schodu šalunku rozeberte a můžete jej znovu použít.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.