Take a fresh look at your lifestyle.

Ruj vlasatá – pěstování

Ruj vlasatá (Cotinus coggygria) je netradiční, ale designová rostlina do každé zahrady. Perfektně se hodí do předzahrádek, skalek i záhonů, které oživí svým netradičním vzhledem. Díky své nenáročnosti ji najdeme v mnoha parcích. I ve společnosti jiných dřevin zaujme už na první pohled purpurovým zbarvením listů. A to není všechno co může ruj nabídnout. Už koncem června ji zdobí vzdušná květenství. Drobné květy se vytvářejí na kuželovitých latách, které zůstávají na větvích až do podzimu. Po odkvětu se stopky prodlouží a pokryjí dlouhými načervenalými chlupy. Kolem stromu se tak vytváří jakýsi kouřový opar. V angličtině je její název velmi příznačný „Smoke Tree“, tedy kouřový strom.

Jak pěstovat ruj vlasatou?

Ruj vlasatá je rostlina s mnohočetnými květenstvími, které začínají kvést koncem června. Zařazuje se do okrasných keřů s opadavým charakterem, přičemž během podzimních měsíců mění svou barvu na tmavě červenou. Pokud jsou splněny všechny podmínky pěstování ruje vlasaté, dobře se ujme i v náročnějších klimatických podmínkách.

Výsadba

Výsadba ruje vlasaté se neliší od obecného postupu výsadby ostatních okrasných keřů. Prvním a nejdůležitějším krokem je výběr vhodné rostliny a příprava půdy. Půdu připravíte důsledným odstraněním plevelů či jiných rostlin bránících růstu ruje.  Jinak ruj vlasatá nepatří mezi náročné druhy rostlin. Potřebuje hodně slunce, ale půda může být suchá a chudá na živiny. Vysoký obsah živin způsobuje, že na podzim se nevybarví až tak výrazně. Jak sázet?

  • Vyhloubíte jámu o hloubce 30 centimetrů.
  • Pokud koupíte rostlinu v kontejneru, vyjmete ji a posadíte klasickým způsobem do jámy.
  • V případě, že máte připravenu rostlinku prostokořennou, před samotným klasickým sázením je třeba ji na výsadbu připravit zastřižením kořenů přibližně o ¼ jejich délky. Před vlastní výsadbou nechte ruj pořádně “napít” (postavte ji na několik hodin do kbelíku s vodou).

Ruj můžete vysadit i do květinového záhonu, její výhonky nebudou pro růst jiných rostlin nijak zvlášť rušivé.
Stejně dobře se bude ruj vlasatá vyjímat i v květináčích na balkoně či terase. Základem je však dostatečně velký květináč (od 20 litrů).

Zálivka

Ruj vlasatá je druh okrasného keře, který disponuje velkou kořenovou stavbou. Právě kořeny umožňují této rostlině čerpat podzemní vodu a díky tomu je nenáročná na zálivku. Během horkých letních dnů, kdy nemá půda dostatek vody, zalévejte podle stavu půdy. Pokud je však ruj umístěna v květináči, je nutno ji zalévat prakticky každý den.

Řez

Ruj nemá kompaktní tvar, spíše naopak, doširoka se rozrůstá a rozvětvuje. Pokud máte dostatek prostoru a necháte ji volně růst, nabude pozoruhodný tvar. Zejména staré stromy ruje vlasaté mají neopakovatelné kouzlo a působí velmi dekorativně i po opadu listí. Řez ruje vlasaté nemusí být tedy vůbec vykonáván. Provádějte ho pouze tehdy, pokud jím sledujete určitý výsledek. Můžete provést redukci koruny (prosvětlení) či výškový řez, kdy se zbavíte výhonků vyčnívajících z obrysu rostliny a dosáhnete kompaktního tvaru. Tvaruje brzy na jaře a velmi opatrně. Silný zásah by mohl rostlinu oslabit natolik, že by uhynula. Pokud máte malou zahradu, vyberte si odrůdu, která dorůstá do menších rozměrů.

Zimní ochrana

Ruj vlasatá se řadí mezi opadavé keře, které nevyžadují žádnou speciální přípravu na zimu. Pokud je ruj vystavena větrné straně, můžete ji zajistit podpůrnou tyčí a zahradnickou textilií, není to však nezbytné.

Druhy a odrůdy

  • Mezi nejoblíbenější odrůdy škumpy patří ‚Royal Purple‘ s výraznými purpurově červenými listy.
  • Pokud potřebujete dřevinu, která oživí zahradu na podzim, vysaďte si ‚Flame‘. Její světlezelené listy velké až 10 cm zazáří na konci sezóny oranžovočervenou barvou.
  • Za povšimnutí jistě stojí i ‚Grace‘, která má přes léto listy purpurové barvy a na podzim se změní na ohnivočervenou pochodeň.

Kromě ruje vlasaté se v zahradách pěstuje i ruj americká (Cotinus obonatus). Oblíbená je zejména v zemích Severní Ameriky. Dorůstá do výšky až 10 m, rostliny jsou dvoudomé. Znamená to, že samčí a samičí květy nerostou na jednom stromě.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.