Take a fresh look at your lifestyle.

Routa vonná – pěstování

Chcete si na zahrádce vytvořit voňavý živý plůtek, který může dosahovat až do výšky jednoho metru? Pokud ano, vsaďte na routu vonnou (Ruta graveolens), původem z jižní Evropy. Jedná se o polokeř ( např. jako levandule), který je stálezelený, žlutě kvetoucí a jehož listy se vyznačují ostře kořenitou chutí a výraznou vůní. Listy jsou proti světlu tečkované (jako u třezalky). Může za to obsah siličných žlázek. Pokud se rozhodnete pro pěstování routy vonné, dozajista svou zahrádku obohatíte o zajímavou, pohlednou a užitečnou rostlinu.

O rostlině

Routa vonná patří do čeledi routovitých, podobně jako naše domácí třemdava bílá. Možná vás překvapí, že blízkými botanickými příbuznými routy vonné jsou i teplomilné citrusy.

 • Zelenožlutý květ routy vonné může být čtyřčetný i pětičetný. Při podrobnějším zkoumání upoutá nápadně dlouhými tyčinkami a velikým děleným zeleným semeníkem. Kvete od června do září.
 • Přestože rostlina ve svém názvu nese druhový název vonná, její aroma je natolik silné, že může být pro mnohé jedince až nepříjemné.

Tento polokeř se šedozelenými listy a zelenožlutými květy je ideální na dekorování okrajů záhonů, ale lze jej pěstovat i v interiéru.

V lékařství se využívá jako součást čajů a léčivých přípravků:

 • aplikuje se při cévních, žaludečních a žlučníkových poruchách,
 • zmírňuje křeče,
 • snižuje krevní tlak,
 • zabraňuje lámavosti kapilár tím, že zesiluje stěny vlásečnic,
 • prospívá při vápenatění tepen.

Routa se nesmí dlouhodobě užívat bez doporučení lékaře (a zvláště ne v těhotenství)!

 • Z routy vonné se průmyslově extrahuje rutin, destiluje silice, která se využívá při výrobě alkoholických nápojů (koňaky, likéry).
 • Mladé posekané listy (v malém množství!) se začerstva mohou používat do salátů, omáček a bylinkového másla; sušené a umleté na prášek spolu se šalvějí přidávat do masitých jídel (zejména skopové).

Routa vonná – pěstování

Aby se routě dařilo, potřebuje dobře propustnou, středně těžkou vápenitou půdu a slunné stanoviště, kde se bude moci vyhřívat (ostatně jako většina bylinek) i 20 let. (V jižním Středomoří, zejména v krasových oblastech, roste tato léčivka běžně planě. Vzácně se s ní můžete ve volné přírodě setkat na i jižním Slovensku.)

je třeba routu přikrýt, například slámou, na jaře seříznout staré stonky.

Routa vonná se množí:

 • řízkováním koncem léta,
 • na jaře dělením trsů (rozsazováním) nebo výsevem velkých bradavičnatých semen do volné půdy.

Listy sklízejte podle potřeby těsně před použitím. Na sušení je určena nať (nejlépe před květem).

Routa vonná – pověry

V dávných dobách lidé věřili, že routa je účinným protijedem proti každé otravě. Větvičky routy se namáčely do svěcené vody a kropily se jimi zástupy lidí, aby byly uchráněny ode všeho zlého.

Tip: Při sklizni listů routy vonné za slunečného počasí může u příliš citlivých lidí dojít k alergické reakci, proto je třeba ruce chránit gumovými rukavicemi.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.