Řízkování Fuchsií
Pěstujete na své zahrádce fuchsie? Tahle kráska dokáže obohatit nejen každou zahrádku, ale také menší venkovní prostory, jako jsou například okenní parapety, balkony, nebo terasy. Jedna rostlinka sice dokáže honit parádu, ale nejvíce vynikne, když má kolem sebe více rostlinek svého druhu. Není však nutné hned běžet do nejbližšího zahradnictví a koupit další sazenice. Fuchsii si zvládnete namnožit z jedné rostlinky jednoduše sami pomocí řízkování.
Obsah článku
Kde se vzaly fuchsie?
Fuchsie jsou především horské rostliny, které se k nám do Evropy dostaly asi v 18. století ze Střední a Jižní Ameriky. Nejlepší podmínky pro pěstování fuchsií jsou hlavně v Anglii, odkud byla dovezena také k nám. Dříve se hojně pěstovala jako živý plot. Fuchsií, které patří do čeledi pupalkovitých, se dnes pěstuje celá řada druhů. Vybírat tak můžeme od převislých, polopřevislých, až po vzpřímené. Můžeme si také vybrat, zda se nám více líbí plnokvětá rostlinka, nebo s poloplnými, plnými či jednoduchými trubkovitými květy.
Množení řízkováním
Nejjednodušší způsob, jak mít zahrádku plnou květů je množení rostlinek řízkováním. Tento způsob množení rostlinky zvládne opravdu každý. Podívejte se, jak snadno si můžete nařízkovat fuchsie i vy sami.
Jaké období je nejlepší?
Nejlepší doba na řízkování fuchsií je především na podzim. Výhodou řízkování v tomto období je, že se využijí výhony rostliny, kterou právě připravujeme na zimu pravidelným a provedli jsme takzvaný udržovací řez. Fuchsie je však možné množit v průběhu celé sezóny.
Příprava je důležitá
Než se pustíme do práce, je třeba si připravit vše potřebné, abychom si ušetřili čas a práci usnadnili. Připravíme si tedy nářadí a materiál, které použijeme pro řízkování rostlin.
Připravíme si:
- Rostlinu, z které budeme řízky odebírat,
- vhodný lehký substrát,
- písek, nebo perlit,
- stimulátor v prášku,
- květináče, nebo jiné zakořeňovací nádoby
- zahradnické nůžky a nůž,
- pracovní rukavice,
- výsadbový kolík,
- konev s vodou,
- igelitový sáček.
Pusťme se do práce
Nejprve si připravíme vhodný substrát, nejlépe s obsahem rašeliny, který smícháme 1:1 s perlitem, nebo pískem. Hotovou směsí naplníme květináče či jiné vhodné zakořeňovací nádoby. Zahradnickým nožem pak odebíráme řízky o délce 5 až 8 cm tak, aby byl řez hladký. Pro řízkování lze použít jakákoliv část rostliny včetně květu. Zachováváme přitom spodní listy, aby nám rostlinka dobře zakořenila. Pro podporu zakořenění můžeme také použít práškový stimulátor.
Pomocí kolíku pak řízky zasadíme do zeminy a zalijeme vodou. Můžeme přikrýt plastovým sáčkem. Zeminu je třeba udržovat neustále vlahou, aby nedošlo k vysušení a rostlinky nám neuschly. Máme-li rostlinky zakryté, je třeba je pravidelně větrat, aby se nám tam nemnožila vlhkost. Teď už zbývá jen uložit fuchsie na světlé místo, kde budou zakořeňovat cca 2 – 3 týdny. Nesmí být umístěny na přímém slunci. Jakmile rostlinky pustí kořeny, můžeme je rozsadit do jednotlivých malých květináčů, do nichž použijeme zahradnický substrát.
Ve vodě i v tabletách
Řízky není nutné zakořeňovat pouze v substrátu. Jak to dělaly naše babičky? Jednoduše kousek rostlinky uřízly a šouply je do skleničky s vodou, kde pustily kořeny. Dnes již lze sehnat také speciální rašelinové tablety, které jsou vyráběny v různých velikostech. Do těchto tablet se rostlinky zasadí k zakořenění a následně se společně s tabletou přesadí do květináče.
Chystáte-li se na řízkování fuchsií, teď už jistě víte, že to není žádná věda. Fuchsie jsou samy o sobě nenáročné rostlinky, které v době květu dělají radost svými rozmanitými barevnými tóny. Jestliže rostlinkám dáte vše co potřebuje, rozhodně se můžete těšit na příjemnou dekoraci přímo na vaší zahrádce, balkonu, nebo třeba na terase.