Take a fresh look at your lifestyle.

Řízkování břečťanu

Jedovatý, léčivý, okrasný, invazivní. Je mnoho pojmenování, která se týkají břečťanu. Jedni jej milují, druzí s obtížemi likvidují. Seznámíme vás s touto zajímavou rostlinou, poradíme, jak na její množení řízkováním a přidáme triky pro pěstování.

Břečťan na zahradě

Břečťan je poměrně nenáročná rostlina, daří se mu v polostínu a chladnějších místech. Nejčastěji se pěstuje břečťan popínavý, ale oblíbený je i kanárský břečťan, kavkazský, kolchický nebo perský břečťan.

Při pěstování břečťanu byste mu měli dopřát stále vlhkou zeminu, ale pozor na přemokření, aby kořenový systém nezačal zahnívat. Přihnojování není nutné, pokud toužíte po rychlejším růstu přihnojte rostlinu jednou měsíčně. Jestli chcete, aby se vám břečťan co nejvíce rozrůstal tak pravidelně zaštipujte mladé výhonky, které se plazí vzhůru. Rostlina si bude hledat novou cestu a rozroste se do široka.

Břečťan

Výhody pěstování břečťanu

Břečťan dokáže růst i v podmínkách, které jsou pro jiné rostliny nehostinné. Nevadí mu stín a umí se plazit prakticky po čemkoliv, kromě hladké zdi. Pokud mu vyhradíte prostor a připravíte opěrný systém, bude nádhernou dekorací, živým plotem nebo zeleným paravánem v místech, která potřebujete ukrýt. Umí se plazit do výšek i po zemi.

U budov jej můžete použít jako přírodní zateplení, vytváří romantická zákoutí a poskytuje úkryt pro hnízdění ptáků. Můžete jej využít jako přirozený předěl zahrady, zkrášluje ploty, ukrývá zdi.

Jak správně břečťan pěstovat

Rostlině se bude nejlépe dařit v propustné a mírně zásadité půdě. Hnojení rostlina nevyžaduje, pokud chcete podpořit rychlejší růst, hnojte od jarních měsíců až do září. Břečťan roste ve stínu nebo polostínu, pokud jej vysadíte na slunce, nebudou jeho listy sytě zelené. Čím tmavší listy břečťanu, tím nižší nároky rostliny na světlo. Daří se mu na severních stranách domů, připravené konstrukce rychle obrůstá a umí vytvořit stinná místa například u posezení.

Zalévání je nutné zejména u mladých rostlin, ale jakmile má břečťan pevný kořenový systém je odolný vůči krátkodobému suchu a vystačí si s přirozenými srážkami.

Břečťan a jeho vliv na zdraví

Keltové ho považovali za posvátnou rostlinu, zdobila bohy, posvátné a obřadní předměty. Dnes jej mnoho lidí z pozemků odstraňuje, protože hustý kořenový systém rychle prorůstá zeminou, rostlina obepíná další keře a je značně invazivní.

Rostlina je jedovatá celá, nejvíce jedovaté jsou plody břečťanu. Otravu břečťanem poznáte podle zvýšené teploty a žaludečních problémů. Pokud pěstujete břečťan a máte malé děti, dávejte pozor zejména na to, aby netrhaly bobulovité plody. Břečťan je jedovatý, a přitom lidskému zdraví prospívá. Jak to? Umí čistit ovzduší od benzenu. Za 24 hodin pohltí 90 % škodlivin. Jako léčivka se využívá při astmatech, bronchitidě a zánětech dýchacích cest. Má antioxidační účinky a posiluje imunitu.

Zdraví prospěšný břečťan

  • Léčí nemoci dýchacího systému.
  • Ulevuje při chřipce a angíně.
  • Obklad z listů mírní otoky a je protizánětlivý.
  • Mast zklidní popáleniny a bolest svalů.
  • Sušený rozdrcený prášek uleví od senné rýmy.

Kdy a kam sadit břečťan

Popínavou rostlinu můžete sadit venku i uvnitř. Uvnitř do truhlíku nebo velkého květináče jej můžete zasadit kdykoliv, brzy vám bude čistit vzduch. Nesázejte jej do blízkosti radiátorů nebo do suchých a přetopených prostor. Na zahradě není vhodná výsadba v zimních měsících nebo v letním horku. Pokud je rostlině horko, poznáte to podle hnědých listů.

Po přesazení rostlinu nehnojte a úplně hnojení vynechejte, a to až na 2 měsíce.

Množení břečťanu

Rostlinu se vám bude dařit rychle rozmnožovat. Na množení břečťanu stačí ustřihnout kořenový úpon nebo odříznout stonkové řízky. Zasaďte je do vhodného substrátu a hlídejte vlhkost zálivky. Pokud sadíte do květináče, můžete zasadit najednou až 5 kusů odřezků.

Namnožený břečťan přesaďte nejdříve po třech týdnech, kdy bude jeho kořenový systém pevnější.

Řízkování břečťanu

K řízkování vyberte vrcholové nebo stonkové odřezky či kořenové úpony. Jakmile jej odřežete, zasaďte je do připraveného kvalitního substrátu. Potřebují menší množství zálivky, ale pravidelně. Břečťan se uchytí poměrně rychle, po řízkování je pro něj vhodná teplota okolo 15 °C.

Po přesazení vyžaduje břečťan hlubokou nádobu, aby jeho kořenový systém mohl dobře růst.

Postup pro řízkování břečťanu:

  1. Nastřihejte zdravé špičky výhonků.
  2. Délka výhonku by měla být mezi 5 až 12 cm.
  3. Odstraňte všechny listy, ponechejte pouze 2 na špičce řízku.
  4. Po dvou až čtyřech řízcích jej napíchejte asi do poloviny jejich délky.
  5. Volte substrát vhodný pro množení rostlin.
  6. Půdu přitlačte, květináč postavte do polostínu a zeminu udržujte vlhkou.
  7. Venku můžete květináče krátkodobě překrýt fólií.
  8. Přesaďte břečťan za 4 až 6 týdnů.
  9. Přesazujte vždy s půdou, ve které se vyvíjely výhonky.
  10. Větší a rychlejší nárůst břečťanu zaznamenáte až po 2 letech.
Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.