Take a fresh look at your lifestyle.

Řez muchovníku

Vysoká úrodnost a nenáročnost. To jsou jen dvě z předností, které nabízí muchovník olšolistý. Kromě latinského názvu Amelanchier jej můžete znát i pod názvem aljašská borůvka, indiánská borůvka nebo rozinkový strom.

Muchovník olšolistý

Muchovník patří mezi dlouhověké keře, dožívá se totiž 30 až 70 let. Prospívá mu pravidelná závlaha, výživa a zmlazovací řez. Do plodnosti vstupuje během druhého a třetího roku, do plné plodnosti se dostává přibližně v šestém roce.

  • Plodem muchovníku je menší tmavomodrá malvička, vzhledem i chutí podobná borůvce. Do Evropy se muchovník dostal ze severní Ameriky, kde je jeho pěstování velmi oblíbené. Například v Kanadě se pěstuje na ploše asi 2 500 hektarů s celkovou produkcí 10 000 tun ročně. Mnoho těchto výsadeb je určeno pro zpracovatelský průmysl. Vitální dospělé rostliny při pásové výsadbě nabídnou úrodu přibližně 3 – 5 kg z jednoho keře. V případě volnějších pěstitelských tvarů je úroda ještě mnohem vyšší.
  • Plody muchovníku jsou bohaté na vitaminy A, B a C a také na antokyany. Obsah cukrů v zralých plodech se pohybuje od 20 do 30 %. Plody jsou určené na přímý konzum i zpracování, například na výrobu džemů, sirupů, vína i destilátů.

Muchovník – nenáročná rostlina

Pokud se chystáte muchovník teprve pěstovat, pak byste měli vědět, že na půdu náročný není. Při výběru vhodné lokality byste se však měli vyhnout výrazně suchým, a naopak přemokřeným půdám. Ideální jsou lehčí půdy s dostatkem organické hmoty a neutrálním či slabě kyselým pH. V sušších lokalitách je vhodné již při zakládání výsadby myslet na možnost doplňkové závlahy, na kterou muchovník dobře reaguje.

Řez muchovníku

  • Muchovník nejlépe rodí na loňských a dvouletých až čtyřletých mladých výhoncích, proto by měl řez směřovat k jejich ponechání.
  • K ráznějšímu řezu přistupujte v 6. – 8. roce, kdy se rostlina dostane do období plné plodnosti.
  • Podobně jako v případě borůvek a rybízu odstraňujte staré výhonky a podporujte jejich obnovu.

Který termín je pro řez muchovníku nejvhodnější?

Výchovný řez na podporu růstu a tvorby mladých pevných výhonků se provádí těsně po výsadbě. Vhodný termín pro každoroční následné řezy je brzké jaro, čili období mezi ukončením silných zimních mrazů a nástupem vegetace.

Které odrůdy muchovníku zvolit?

Odrůd je mnoho. Odlišují se rychlostí růstu, velikostí střapců, dlouhověkostí či velikostí plodů. Zbytečné je však doporučovat odrůdy, které nelze díky nedostupnosti materiálu koupit v žádném zahradním centru.

  • Z komerčních odrůd je nejrozšířenější odrůdou ‚Prince William‘, která dorůstá 2,5 – 3 m a lze ji pěstovat i jako stromek. Plody jsou velmi chutné, sladké a rovněž vhodné ke zpracování.
  • Další odrůdou je ‚Smoky‘ dorůstající výšky 4,5 m. Vyznačuje se velmi sladkými plody o velikosti až 14 mm. Na jednom střapci jich bývá je 7 – 11 kusů.
  • Úrodná ‚Pembina‘ zase dorůstá do výšky 5 m. Její plody jsou modročerné a na jednom střapci najdete 9 – 13 kusů plodů. Při nadměrné vlhkosti mají však sklon k praskání.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.