Take a fresh look at your lifestyle.

Řez lípy

Lípa se obecně řadí mezi dřeviny, které nevyžadují zvláštní péči a dobře snášejí i extrémní výkyvy počasí. Přesto je pro jejich pěstování dobré znát alespoň základy toho, jak se o ně správně starat.

Lípa je českým národním stromem

Stromy lípy jsou dnes považovány za základní kameny starých lesů. Není tedy divu, že se staly symbolem slovanských národů, a lípa je dokonce národním stromem České republiky. Ačkoliv se pak tato dřevina postupně přesouvá z rozlehlých lesů spíše do parků a městské zástavy, stále představuje jeden z nejkrásnějších stromů přirozeně se vyskytujících na našem území.

Houževnatý strom, který se uchytí všude

Z pohledu odolnosti patří lípa ke skutečným nezmarům přírody, jelikož dokáže prosperovat prakticky ve všech možných podmínkách. I v případě poškození se pak dokáže poměrně snadno a rychle obnovit, což výrazně zlepšuje její životaschopnost. Na světě se přitom vyskytuje zhruba 50 druhů, které jsou kromě Evropy rozšířené zejména v oblastech Severní Ameriky a Asie. Díky této diverzitě si pak při pěstování tohoto stromu u vás na zahradě můžete vybírat z nejrůznějších tvarů a velikostí. Většina lip dorůstá do výšky 15 až 40 metrů. Jde o dlouho žijící strom, který vám při troše štěstí může vydržet i tisíc let.

Vaši zahradu zkrášlí krásnými květy

Ačkoliv jsou lípy odolné vůči suchu a chladu, nejlépe se jim daří v letních měsících. Lípy velkolisté začínají kvést v červnu, v červenci je následují lípy obecné a malolisté. Rozrostlé stromy mohou mít až desetitisíce bílých, sladce vonících květů. Ty jsou přitom nejen krásné na pohled, ale také lákají do vaší zahrady hmyz, kterým lípa poskytuje i útočiště. Výsadbou těchto stromů na váš pozemek tak poskytnete přirozené zázemí například včelám, pro které jsou lípy ideálním zdrojem pylu v době, kdy většina ostatních stromů již uvadá.

Rozmnožování lípy

Stromy lípy se množí podobně jako většina rostlin. V praxi tak máte dvě možnosti – semena nebo řízky. Pěstování ze semen však vyžaduje roky trpělivosti a má nízkou úspěšnost. Semena lípy totiž obsahují řadu inhibitorů klíčení, jejichž působení v rostlinných buňkách je nutné překonat, a ne vždy je tak snadné vypěstovat si vlastní strom od semínka.

Mnohem snadněji se pak rostlina množí z vlastních výhonků, které mohou vyrůstat z povrchových kořenů. Jakmile takový stromek najdete, opatrně jej vykopejte rýčem a zasaďte na nové místo nebo dočasně do květináče. Pokud ale nemáte štěstí na nové rostlinky, nezbývá vám nic jiného než stimulovat růst pomocí odnoží. V dolní části kmene tak provedete několik mělkých řezů, okolo nichž nasypete substrát. Nové výhony tak budou mít ihned zázemí k zapuštění vlastních kořenů. Jakmile se stromky vyvinou, můžete je přesadit do květináčů s bohatým substrátem.

Proč je nutné lípu prořezávat

U dlouholetých stromů není příliš dobré nechávat jim při růstu úplně volnou ruku. Pokud tak nechcete, aby vám lípa doslova přerostla přes hlavu, je nutné ji pravidelně prořezávat. Stromy totiž mají s věkem tendenci vytvářet dutiny, které, pokud nejsou včas ošetřeny, mohou lípu i zahubit. Kromě estetického hlediska je tak řez lípy důležitým i pro její samotné zdraví.

Lípa

Jak na řez lípy

Řez lípy lze provádět prakticky celoročně, měli byste však myslet na několik základních postupů. U mladých stromků bývá zvykem dělat takzvané výchovné řezy, které pomohou formovat celistvou korunu. Později pak můžete provádět řezy zdravotní, a to například u poškozených větví či v rámci prořezu.

Velkou výhodou lip pak je, že se poměrně dobře hojí, a právě proto je můžete prořezávat kdykoliv během celého roku. Pokud však chcete mít jistotu, že se do ran nedostane infekce, můžete řezy ošetřit například latexem či štěpařským voskem. Lípa se vám následně odmění krásným a zdravým kmenem, kterému se na vašem pozemku bude jen a jen dařit.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.