Take a fresh look at your lifestyle.

Řez angreštu

Angrešty se pěstují ve tvaru keře nebo stromku, stromeček se považuje za lepší tvar – umožňuje lehčí sběr a ošetřování. Jak tedy při řezu angreštu postupovat?

Řez angreštu – keř

Začněme úplně od začátku, tedy výsadbou nového keře. Keř angreštu, který si zakoupíte, by měl obsahovat 8 – 12 větviček. Pokud budete sázet keřů více, je třeba dodržet spon výsadby 2 – 2,5 x 1,0 m. Při vysazování angreštový keřů dbejte na to, abyste je sázeli o něco hlouběji, než tomu bylo ve školce.

  • Po výsadbě zkraťte výhonky na 2 až 3 pupeny.
  • V létě nechte keř volně růst a na jaře dalšího roku vyberte 4 až 6 vhodně rozmístěných silných výhonků jako základ budoucích větviček. Ostatní výhonky odřízněte od báze.
  • Na jaře dalšího roku doplňte počet větviček o 2 až 3 a další rok znovu o 2 až 3.
  • Počínaje 4. až 5. rokem začněte s postupnou obměnou větviček jejich nahrazováním základními výhonky.

  • Zkracovací řez u keřů angreštu zpravidla není nutný. Dělejte ho jen do takové míry a kombinujte s prořezáváním, abyste si zajistili přístup do keře při jeho sklizni bez nebezpečí poranění rukou. Drtivá většina kulturních odrůd angreštu má totiž trnité větvičky. Vždy se proto snažte aby byl keř vzdušný a přehledný. Na každé místo v keři byste se měli dostat bez zranění ruky.

Pokud jarní řez zanedbáte, povede to k nadměrnému zahušťování, což může mít kromě špatné přístupnosti při sklizni plodů za následek také šíření houbových chorob a tvorbu menších, méně atraktivních plodů.

Řez angreštu – stromek

Spon výsadby v tomto případě volte 2,5 – 3,0 x 1,0 – 1,2 m. Stromečkový angrešt by měl být naroubován na podnoži meruzalky zlaté. Kmínek by měl dosahovat výšky 0,9 – 1,1 m.

  • Po výsadbě zkraťte výhony na 2 až 3 pupeny, slabé výhonky na jeden pupen.
  • V létě nechejte stromek růst volně bez řezu.
  • Na jaře druhého roku vyberte 4 až 5 nejsilnějších výhonků a zkraťte je o 1/3 až 1/4 na vnitřní pupen do jedné roviny. Tyto výhonky budou tvořit základ korunky.

  • Ve třetím roce odstraňte od základu zahušťující výhonky, ostatní zkraťte na 5 až 10 pupenů. Prodlužující výhonky kosterních větviček zkraťte rovnovážně.
  • S obměnou větviček začněte ve čtvrtém až šestém roce po výsadbě. K odstranění starých větviček můžete využít období sklizně, kdy můžete plody sklízet z odříznutých větviček. Prořídlá korunka vám umožní jednodušší následný sběr ostatních plodů.

Závěrečná doporučení

Ať už jde o keříky nebo stromky angreštu, platí zásada, že je třeba vždy nejdříve čistým řezem odstranit mechanicky poškozené výhony, protože právě ony mohou být vstupní branou pro různé infekce.
Angrešt vždy zbavujte přestárlých větví a neperspektivní výhonků.
Pravidelně zkracujte druhotné výhonky na 2 až 3 pupeny. Druhotné výhonky totiž vždy přinášejí menší počet malých plodů.
Výsledná seříznutá korunka nebo keř musí být vždy vzdušné, musí být připraveny na růst nových výhonků, do každé části keře nebo stromečku by se měla vaše ruka dostat bez problémů. Nezapomeňte odstraňovat také výmladky vyrůstající z kořenového systému, aby angreštu zbytečně ne odčerpávali energii.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.