Take a fresh look at your lifestyle.

Řebčík královský – pěstování

K nejznámějším rostlinám pěstovaným v předjarním období patří sněženky, bledule, konvalinky, prvosenky či cibuloviny (narcis, tulipán, hyacint, modřenec). Naše babičky měly v oblibě ještě
řebčík královský (Fritillaria imperialis) – s jehož statnými stonky, exoticky vyhlížejícími květy i listy se můžeme setkat již v první polovině jara. Řebčík královský vypadá majestátně a důstojně – jako nějaký monarcha. Snad proto nese “příjmení” Královský.
Než se pro pěstování řepčíků rozhodnete, měli byste vědět, že se jedná o jedovatou rostlinu. Nejjedovatější částí je cibule. I při jejím vysazování pracujte raději s ochrannými rukavicemi.

Původ

Řebčík patří mezi liliovité rostliny (čeleď Liliaceae). Původně rostl na území Iráku, přes náhorní plošinu Íránu až po Afghánistán, Pákistán a oblast Himalájí. Jeho druhový název „imperialis“ (královský) je odvozen od shluku visících květů uspořádaných v kruhu, který připomíná císařskou korunu. Říká se mu proto také „biblická lilie„.

O rostlině

Ačkoliv řebčík kvete v dubnu, můžete se s ním setkat již dříve. Prozradí ho totiž nepříjemný zápach cibule, který prý odpuzuje krtky a jiné drobné živočichy v zahradách. Cibule jsou poměrně velké (9 – 13 cm v průměru, s obvodem 24 a více cm), krémově bílé barvy.

Fritillaria imperialis dorůstá do výšky 1 m.

 • Nese kopinaté lesklé listy uspořádané v přeslenech a rozestavěné v určitých intervalech podél stonku.
 • Nahoře jsou stonky zakončené chocholkou listů, pod kterými se houpou poměrně velké svěšené květy zvonkovitého tvaru. Vyrůstají po 5 až 10 kusech.

Nejčastěji se pěstuje Fritillaria imperialis odrůda ‚Aurora‘, která má oranžově červené květy.

Jelikož se pěstuje mnoho odrůd, květy mohou být i ve žluté (odrůda ‚Lutea‘, popřípadě ‚Lutea Maxima‘), červené ( ‚Rubra Maxima‘), bílé ( ‚Early Romance‘), krémové ( ‚Garland Star‘) či oranžové (‚Crown Imperial‘) barvě.

Řebčík královský – pěstování

Stanoviště

Co se týče stanoviště, má řebčík podobné nároky jako lilie. Pěstovat ho můžete ve volné půdě i v květináči. Pěkně vynikne mezi listy funkie (Hosta), ale vysadit ho můžete i spolu s dalšími druhy cibulovin, např. tulipánů a narcisů.

Vybírejte mu místa

 • plná slunce, ale bez poledního žáru;
 • s písčitými, dobře odvodněnými půdami, případně s dostatečnou drenážní vrstvou.

Dobře se mu také bude dařit v hlubokých, výživných hlinitých, ale dostatečně propustných půdách.

Účinnou pomůckou, kde byste neměli cibule řebčíku vysazovat, jsou místa, kde se po dešti drží voda. Řebčík královský se sází koncem léta a na podzim. Sázejte ho do zadních částí záhonu, kde pěkně vynikne, a zároveň nepřekryje menší cibuloviny nebo jiné druhy rostlin.

Sázení cibulí

 • Cibule sázejte do hloubky 10 až 25 cm.
 • Vykopejte jámu, na dno nasypte písek, uložte něj cibuli.
 • Cibuli vysaďte šikmo (aby se nehromadila voda na rašícím poupěti), zasypte humózní půdou a navrch nasypte kamennou drť.
 • Cibuli po vysazení dobře zalijte, aby stihla zakořenit ještě před příchodem prvních chladnějších dnů.

Péče o rostlinu

 • Když řebčík kvete, kromě zalévání průběžně odstraňujte odkvetlé květy.
 • Po úplném odkvětu listy zežloutnou a uschnou. Květní stonek i suché listy seřízněte těsně nad zemí.
 • Před příchodem zimy nahrňte nad cibule  mulčovací kůru, která je bude chránit před nadměrným vlhkem.

Na jaře řebčík vytvoří listy a potěší vás květy. Na vhodném stanovišti bývá rostlina poměrně dlouhověká. Vyžaduje jen občasné dělení trsů těsně po zatažení.

Řebčík královský a Vincent van Gogh

Řebčíky byly velmi oblíbené v 18. a 19. století. Byly považovány za symbol síly a vznešenosti. I proto jsou dodnes součástí zámeckých zahrad. O oblíbenosti tohoto impozantní květiny svědčí i skutečnost, že se objevila na jednom ze slavných a známých obrazů velikána malířského umění, Vincenta van Gogha , s názvem Crown Imperial fritillary in a Copper Vase.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.