Take a fresh look at your lifestyle.

Půdní vestavba – orientační cena

Půdní vestavby jsou dnes velmi oblíbené. Pokud chcete rozšířit své obytné prostory, jedná se o skvělý způsob. Jelikož půdu už máte k dispozici a nemusíte tedy k domu nic zásadního přistavovat. Navíc si dalšími prostory k bydlení nezmenšíte svůj pozemek. Bydlení v podkroví je velmi útulné a také cenově dostupnější než stavba druhého nadzemního podlaží u rodinného domu.

O půdní vestavbě často uvažují majitelé novostaveb i starších rodinných domků. U novostavby je to jednoduché, jelikož s obytným podkrovím bude počítat už projektová dokumentace. Pokud jde o starší domy, tak zde se objevují různé nečekané problémy, které je nutné řešit. Půdní vestavba se tak může prodražit a prostor, který nabídne, je často minimální.

Zateplení podkroví – ano či ne?

půdní vestavba - orientační cenaJestliže rekonstruujete starší nemovitost, jistě víte, že byste podkroví měli zateplit, než se do něj nastěhujete. Většina domů má dnes sedlovou střechu – v případě půdní vestavby je mnohem výhodnější rovná střecha, jelikož podkroví pak nabídne více prostoru. Částečně můžete tuto situaci vyřešit vložením kvádru a zvětšit střešní vikýř. Prostor v podkroví nebude rovnoměrně sešikmený, ale v části nabídne i více místa.

Podkroví je samozřejmě nutné zateplit, než se do něj nastěhujete. Toto zateplení často vyžaduje investici ve výši stovek tisíc korun. Může se dokonce projevit jako neekonomické, jelikož sebere volný prostor a toho v podkroví určitě není nazbyt. Pokud se zateplení ze svého rozpočtu rozhodnete vynechat, počítejte s vyššími náklady na vytápění domu. Mnohdy s ním je nutné provést i celou rekonstrukci podkroví a střechy rodinného domu.

Dostatek denního světla

Aby místnosti v podkroví byly obyvatelné, je nutné do nich přivést dostatek slunečních paprsků. V každé místnosti se proto vyplatí investovat do jednoho až dvou střešních oken a ta dále doplnit také okny ve štítu rodinného domu.

Okna obvykle představují velkou investici v desítkách tisíc korun. Při rekonstrukci většího podkroví vás mohou vyjít i na 100 000 Kč, jelikož střešní okna představují jednu z nejdražších položek. Díky nim ale přivedete dostatek denního světla do prostoru a bez problémů splníte hygienickou normu.

Dřevěná konstrukce podkroví

Jestliže plánujete půdní vestavbu, tak se jistě setkáte s trčícími trámy ze zdí, které však k podkroví nedílně patří, jelikož zajišťují konstrukci střechy. Pokud se vám dřevěné trámy nelíbí, je možné je nahradit ocelovou konstrukcí, která celou půdu překlene bez nutnosti použití sloupů.

Tato konstrukce je ale drahá na pořízení a při rekonstrukci se do ní běžně nevyplatí investovat, jelikož zase tolik nezískáte. Trámy nevnímejte jako překážku, ale raději je prakticky využijte k rozčlenění prostoru, ve kterém budou oddělovat jednotlivé místnosti či funkční zóny.

Cena za půdní vestavbu je jen orientační, protože je těžké ji odhadnout. Nejlepším krokem je vypracování projektové dokumentace a nacenění nezbytných prací stavební firmou. Půdní vestavba vás může vyjít od 500 000 do 1 000 000 Kč. Záleží na tom, zda budete rekonstruovat i střechu či nikoliv. Také vše závisí na velikosti rodinného domu – tedy na ploše, s níž pracujete.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.