Take a fresh look at your lifestyle.

Psí bouda: Návod na stavbu

Léto je definitivně za námi a neúprosně se blíží chladnější, podzimní dny. Brzy vytáhneme ze skříní teplejší oblečení, ráno nás budou vítat mlhy a lezavo. Přijde deštivé počasí, sloty, ve kterých by člověk ani psa nevyhnal. Pořídili jste si čtyřnohého přítele nebo nad tím aktuálně uvažujete? Nechcete ale denně umývat zablácené šlápoty pokrývající podlahu z toho, jak pes courá ze zahrady domů do tepla? Pak je řešení nasnadě, postavte mu kvalitní psí boudu. Návod na stavbu jednoduchého, zatepleného příbytku si přečtěte v tomto článku.

Velikost boudy

Než se pustíte do plánování a nakupování materiálu na stavbu, pořádně si celou boudu promyslete, případně namalujte. Důležitá je správná volba velikosti. Přístřešek musí mít nejen dostatečně velký otvor, aby jím pes pohodlně prošel, ale také se musí uvnitř bez potíží otočit a uvelebit se. Tudíž počítejte s rezervou alespoň 20 – 30 cm ve všech směrech. Na druhou stranu, „dveře“ boudy by měly být velké „tak akorát“, aby v zimě dovnitř zbytečně netáhlo.

Co budete potřebovat?

Stavět psí boudu můžete z mnoha různých materiálů. U té naší budete potřebovat:

– aku šroubovák

– vruty do dřeva

– šrouby

– úhelník

– vrtačku

– přímočarou pilu

– metr

– kladivo

– OSB desky

– dřevěné hranoly nebo střešní latě

– palubky

– izolaci (polystyren, eventuelně kamennou vatu)

Psí bouda: návod na stavbu

Nejprve začneme základovou deskou boudy. U ní je vhodné, aby nebyla přímo v kontaktu se zemí, do boudy by totiž pronikal chlad a vlhko. Také tím eliminujete uhnívání dřeva. OSB desku umístěte na 3 – 4 hranoly a pomocí několika vrutů přišroubujte.

Izolace polystyrenem

Aby bouda poskytovala pejskovi potřebný tepelný komfort, je nutné ji zateplit. Na základovou desku proto umístěte polystyren, postačí tloušťka 40 mm. Izolační vrstvu pak zakryjte další OSB deskou.

Boční stěny

Jakmile máte spodek boudy zhotoven, můžete přistoupit ke stavbě bočních stěn. Stojny k základové desce přišroubujte. Postupně takto vytvořte celou kostru boudy, včetně předsíňky. Ta je vhodná zejména proto, že do spací části pak neproniká tolik chladu. Do konstrukce opět nezapomeňte umístit polystyrenovou izolaci. Následně stěny můžete obložit palubkami nebo dřevěnými deskami.

Střecha

U psí boudy je vhodnější střecha rovná, protože pes na ní často rád odpočívá a užívá si slunečních paprsků. Vytvoříte ji snadno, stejně jako podlahu, pomocí OSB desky. Nezapomeňte na dostatečný přesah. I střechu zateplete polystyrenem.  Jako krytina se uplatní šindel. Nepokrývejte ji plechem, ten se v létě rozpálí a mohl by psovi způsobit nepříjemné popáleniny.

Nátěr

Celou psí boudu máte nyní přichystanou. Jediné, co zbývá, je ošetřit dřevo proti škůdcům a povětrnostním vlivům. Zakupte proto vhodný přípravek a pusťte se do natírání. Než pejska do nového domova pustíte, přesvědčte se, že je nátěr zaschlý.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.