Take a fresh look at your lifestyle.

Protěž alpská – pěstování

Věděli jste, že i rostlina může být chlupatá? I když listy a květy protěže alpské vypadají, jako by je pokryla námraza, jakmile přijdete blíž, zjistíte, že rostlinku nepokryl mráz ani sníh, ale že je celá hustě posetá stříbřitě bílými chloupky. Toto plstění, do kterého je rostlina jakoby oděná, pro ni má svůj význam. Jaký? A jak je to s jejím pěstováním na vaší zahrádce? Dozvíte se v následujících řádcích.

Pár slov o protěži alpské

Kde se rostlině daří nejlépe

Protěž alpská (Leontopodium alpinum) roste v subalpinských a alpinských polohách, kde je dost silný vítr, zima, chlad. Sametový kožíšek rostlinu chrání před nepříznivými podmínkami – ultrafialovým zářením a během suchých dní před uschnutím, protože omezuje odpařování vody z listů.

Protěži alpské se daří ve vysokohorském prostředí od 1 800 až 2 000 m n. m. výše, na vápencovém podloží. Roste ve štěrbinách a puklinách skal, kde rostlinu neohrozí vítr ani nevyplaví voda a kde je vytvořeno určité množství zeminy, v níž dokáže zakořenit i čerpat živiny. U nás rostlina ve volné přírodě neroste.

Chráněná rostlina

Protěž alpská je vzácná, chráněná rostlina, kterou je třeba nechat tam, kde roste. Je součástí Červeného seznamu ohrožených druhů cévnatých rostlin. V přírodě se nesmí trhat ani vykopávat.

Vzhled protěže alpské

Výjimečný vzhled činí z protěže alpské symbol různých horských spolků, označují ji za symbol Alp a nazývají alpskou hvězdou (stella alpina), stříbrnou hvězdou. Atraktivní vzhled ji dostal na různé výrobky umělců či řemeslníků.

Na místech, kde protěž alpská roste, je nepřehlédnutelná. Květy jsou bílé, uprostřed zbarvené do žluta. Dorůstá do výšky asi 15 centimetrů, některé rostliny, které se táhnou za světlem, i 20 centimetrů.

Protěž alpská – pěstování

Protěž alpskou je možno pěstovat i na zahrádce. K tomuto účelu jsou vhodné kultury pocházející z Himalájí, kterým se daří i v nížinách. Pouze na vysokých horách však protěže dokážou vytvořit nádherné husté polštáře.

Protěž alpská – typická skalnička

 • Protěž můžete pěstovat v korýtkách, třeba ve společnosti zakrslých jehličnanů.
 • Hodí se také do menších nepravidelných záhonů, kde se může stát půdokryvnou rostlinou.
  • Půda musí být zásaditá, propustná a štěrkovitá.
  • Vyhovuje jí jak polostín, tak i na plné slunce.
  • Jde o plně mrazuvzdornou rostlinu.
  • Je třeba ji však chránit před vlhkem a dlouho ležícím sněhem (nejlépe sklem).

Protěž alpská – od semínka po skalničku

 1. Pořiďte si substrát pro pokojové rostliny a přidejte do něho trochu písku.  
 2. Drobná semena protěže alpské, která se dají běžně koupit, rozsypte po povrchu zeminy, lehce přitlačte a opatrně zalijte.
 3. Semena klíčí při teplotě kolem 18 stupňů Celsia, pro růst sazeniček stačí 12 až 16 stupňů Celsia.
 4. Sazeničky přesaďte do květináčků.
 5. Zhruba po třech měsících pěstování (cca od konce května) můžete sazenice vysazovat na vybrané stanoviště – víceméně kamenité, s vápenitou a nezamokřenou půdou.
 6. Protěži alpské sluší jako doplněk traviny či jiné kvetoucí skalničky. Důležité je, aby měly podobné nároky pro zdárný růst.
 7. Květů se dočkáte druhý rok po výsadbě.
 8. Protěž alpská kvete v období od konce května do srpna.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.