Take a fresh look at your lifestyle.

Proč zvolit dřevěná okna namísto plastových?

Dřevěná nebo plastová okna? Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Zarytí zastánci klasiky preferují dřevo, milovníci moderních technologií ve stavebnictví dávají přednost většinou plastu. Je zajímavé, že zde pádné argumenty obvykle nezabírají. Na tom se shodnou obě strany. Ale ti rozumní se shodnou na tom, že jsou budovy, kam vyloženě sednou dřevěná okna a naopak. U těch ostatních, běžných nemovitostí vládne tvrdý boj na „dřevo a plast“.

Okno je okem domu

Okno je významným architektonickým prvkem, a to nejenom fasády, ale celého domu. Jeho velikost a tvar, ale i materiál jsou rozhodující pro vzhled nemovitosti a okno také ovlivňuje celkový pocit z bydlení. Propouští totiž světlo, které do místnosti přichází a to je výrazným prvkem, jež určuje naši každodenní psychickou pohodu. Z uživatelského hlediska jsou ovšem mnohem důležitější jeho vlastnosti, které na první pohled vidět nejsou. Ovlivňují ekonomiku i komfort bydlení. Mít špatné okno se v dnešní době prostě nevyplatí.

Výběr okna

Okno by mělo jak tvarem, tak i materiálem respektovat charakter budovy.

Když se rozhodnete měnit okna

Jako zájemci o nová okna se v současné době můžete rozhodnout většinou mezi dvěma materiály, dřevem a plastem. Plastová okna jsou v základním provedení většinou levnější. Díky dvojsklům či trojsklům, kterými jsou zasklena, mají vynikající izolační vlastnosti a do bydlení přinášejí jednoznačně komfort.

Jejich prodejci často argumentují zbytečným a nepravdivým argumentem, že jsou zcela bezúdržbová. Ano, plastová okna se nemusí natírat. Každý povrch je ale vystaven povětrnostním vlivům a fakt, že je plast tepelně roztažný, znamená, že dříve či později vzniknou střídáním teplot určité problémy. Stejně tak jako dřevo i plast degraduje vlivem UV záření. U některých plastových oken můžete po čase vidět, že folie s dekorem dřeva se loupe. Plastové profily se v rozích totiž svařují a v místě sváru je materiál vystaven vysoké teplotě. Bohužel plast v tomto místě mění své fyzikální vlastnosti.

Na trhu jsou dřevěná eurookna

Ano, dřevěná eurookna mají spoustu výhod. I ona jsou osazena dvojskly či trojskly a mají vynikající izolační vlastnosti, tak jako okna plastová. Dřevo je navíc pevný, houževnatý přírodní materiál, a tak je konstrukce dřevěného okna velmi tuhá. Značně tuhé a pevné jsou i jejich spoje: pokud je roh okna pravoúhlý, už pravoúhlým navždy zůstane. To je velká výhoda zejména u oken větších rozměrů.

Dřevěná eurookna

Dřevěná eurookna jsou mechanicky velmi odolná a mají skvělé izolační vlastnosti.

I dřevo však má své nevýhody, například podléhá roztažnosti vlivem nadměrné vlhkosti. Pokud jsou dřevěná okna díky nedostatečnému větrání vystavena nadměrné vlhkosti ze strany interiéru v průběhu stavebních prací, může dojít k jejich poškození. Nebezpečná může být i nadměrná vlhkost v zimních měsících, která může znehodnotit i velmi kvalitní povrchovou úpravu.

Jak je na tom povrchová úprava?

Možnou nevýhodou dřevěných oken je, že je pravděpodobně budete muset jednou opravdu natřít. Otázkou je ale kdy? Když mají dřevěná okna dobře provedenou povrchovou úpravu, tak věřte, že to bude opravdu za mnoho let. Životnost dřevěných oken je totiž dlouhá. Díky zaobleným hranám, barva na oknech dobře drží a neloupe se.

Velmi kvalitní jsou i používané nátěry: běžně obsahují UV ochranu, jsou elastické, silnovrstvé a ekologické. Samozřejmě, záleží také na materiálu. V současné době se na jejich výrobu používá velmi kvalitní dřevo bez vad, suků, s rovnými léty. Pokud dřevěná okna nepoškodíte mechanicky či vlivem již zmíněné vlhkosti, pak se vám jejich povrchová úprava odvděčí opravdu velmi dlouhou životností.

Kvalitní dřevěná okna

Kvalitní dřevěná okna mají velmi dlouhou životnost.

Hlavní parametry oken

Nejčastějším požadavkem na okna, a to jak plastová či dřevěná, je dostatečná tepelná izolace. Okna jsou totiž vždy mnohem tenčí než stěny budovy, a o to přísnější jsou požadavky na jejich vlastnosti. V zásadě je vždy lepší okno, které má nižší součinitel prostupu tepla Uw. Doporučená hodnota Uw je maximálně 1,2W/m2K. I pro starší domy je určitě lepší volit nižší hodnotu součinitele prostupu tepla, maximálně však 1,0. Těmto parametrům dnes vyhovují běžně všechna kvalitní plastová i dřevěná eurookna.

Okna versus příroda

Pokud srovnáváme oba materiály, dřevo a plast, používané na výrobu oken, určitě stojí za zmínku i ekologické hledisko. Dřevo je obnovitelný přírodní materiál, který nezatěžuje životní prostředí. Při svém vzniku – růstu dřeva, životnímu prostředí pomáhá, při likvidaci pak neškodí. U plastu je to v obou případech opačně.

No a co říci na závěr? Snad jedině pravidlo, které je obecně platné. Materiál a tvar oken by měl vždy respektovat charakter nemovitosti. Je asi jasné, že jiná okna zvolíte při rekonstrukci historické budovy, jiná na chalupu a jiná do panelového domu. Každopádně, když se rozhodnete pro výměnu oken, poraďte se nejdříve s nezávislými odborníky. Uvidíte, že vás budou přinejmenším inspirovat.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.